4. září 2018 13:47, aktualizováno 5. 9 13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tajfun v Japonsku si vyžádal jedenáct mrtvých a zhruba 470 zraněných, 400 tisíc domácností je bez proudu

Vlny způsobené tajfunem Jebi v přístavu na západě Japonska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlny způsobené tajfunem Jebi v přístavu na západě Japonska. | foto: Reuters

TOKIO Tajfun Jebi si v Japonsku vyžádal už 11 mrtvých, dalších zhruba 470 lidí bylo zraněno. Novou bilanci nejsilnější bouře, která zemi postihla za poslední čtvrtstoletí, zveřejnila ve středu japonská vláda. Bez elektřiny nadále zůstává na 400 000 domácností.

Tajfun, který přinesl silné srážky, je poslední z řady bouří, které letos v létě zasáhly Japonsko. Zhruba 3000 lidí muselo noc na středu strávit na mezinárodním letišti Kansai v provincii Ósaka. Letiště je zbudováno na umělém ostrově a bylo částečně zaplaveno. Do mostu, který spojuje letiště s pevninou, navíc narazil v úterý kvůli silnému větru námořní tanker a poškodil ho.

Vlny v přístavu na západě Japonska.
Na záběrech japonské televize ze západních oblastí země bylo vidět vysoké vlny...

Většinu cestujících, kteří na letišti uvázli, dopravily ve středu na pevninu autobusy a trajekty. Letiště ale zůstává zavřeno; zrušeno bylo ve středu dalších 162 letů. Znovuotevření lze očekávat zřejmě až za několika dnů, informoval deník Jomiuri šimbun.

Jedenadvacátý tajfun této sezony poničil také mnoho domů a narušil železniční dopravu, která ani ve středu na některých místech nefungovala. Místní obyvatelé se ve středu pustili do úklidu spouště, kterou tajfun napáchal.

Tajfun Jebi - jehož název znamená v korejštině vlaštovka - udeřil na pevninu na nejmenším z hlavních japonských ostrovů Šikoku v úterý kolem poledne místního času (05:00 SELČ). O několik hodin později se prohnal kolem západního pobřeží největšího japonského ostrova Honšú a zamířil dál na sever.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na Lidovky.cz