Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Tajná rada‘ německých extremistů je před soudem kvůli útokům na mešity

Obžalovaní si u soudu zakrývali obličej. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaní si u soudu zakrývali obličej. | foto: Reuters

MNICHOV U soudu v Mnichově ve středu začal proces se čtyřmi členy krajně pravicové organizace Oldschool Society (OSS), která údajně plánovala útoky na ubytovny pro žadatele o azyl. K atentátu chtěla skupina použít bomby vyrobené z dělobuchů, které zakoupila v Česku, informovala agentura DPA. Rozsudek by mohl padnout nejdříve v říjnu.

Před soudem ve středu stanulo tvrdé jádro skupiny, takzvaná tajná rada. Tři muže a jedna žena údajně vybudovali krajně pravicovou teroristickou skupinu a plánovali bombové útoky na mešity a ubytovny pro uprchlíky či vraždy německých salafistů, přívrženců radikálního myšlenkového směru, který prosazuje návrat k raným formám islámu.

Členy OSS police zadržela již loni v květnu během rozsáhlé akce v pěti spolkových zemích. Útok na ubytovnu v saském městě Borna tím údajně zhatila pouhé dva dny před jeho chystaným provedením. Činnost skupiny policie sledovala již od jara 2014.

Při domovních prohlídkách policisté našli u obžalovaných značné množství zábavní pyrotechniky dovezené z Česka, kterou chtěla OSS podle prokuratury využít pro výrobu výbušnin. Aby zvýšili její účinnost, plánovali extremisté podle odposlechů do bomb přidat i hřebíky.

Dobře organizovaní

OSS byla podle policie dobře organizovaná. Jejím předsedou byl 57letý Andreas H. z bavorského Augsburgu, místopředsedou o sedmnáct let mladší Markus W. z Bochumi. Sedmačtyřicetiletý Olaf O. byl „tiskovým mluvčím“, jehož úkolem bylo zveřejňovat příspěvky na sociálních sítích. Třiadvacetiletá Denise Vanessa G. byla zapisovatelkou a vybírala také členské příspěvky.

Obžalovaná žena pochází ze saského městečka Freital, kde policie minulý týden zadržela pět lidí podezřelých z útoku na uprchlické ubytovny ve Freitalu a Drážďanech a z vytvoření krajně pravicového teroristického hnutí. Také freitalská skupina si pro své útoky obstarala zábavní pyrotechniku z Česka.

Na českých tržištích je možné zakoupit dělobuchy, které jsou v Německu nelegální. O zpřísnění pravidel prodeje pyrotechniky v ČR v úterý jednal český ministr spravedlnosti Robert Pelikán se zástupci německé a polské justice.

Právní zástupce obžalovaného Andrease H. Michael Rosenthal popírá, že by...
Obžalovaní. Na snímku Olaf O. (vpravo) a Denis G. spolu s obhájcem Hansem...

‚Všichni byli opilí‘

Právní zástupce obžalovaného Andrease H. Michael Rosenthal popírá, že by policie loňským zásahem zmařila plánovaný útok. „Viděli se pouze jednou. A na prvním setkání se toho moc neudálo. Všichni byli opilí,“ uvedl. Nevyloučil, že by se skupina časem mohla dále radikalizovat, v okamžiku zadržení ale prý žádný atentát naplánovaný nebyl.

Německá média v souvislosti s OSS připomínají další krajně pravicovou teroristickou skupinu, jejíž činnost německým úřadům dlouho unikala. Členové Národně socialistického podzemí (NSU) spáchali v letech 2000 až 2007 po celém Německu údajně až deset vražd a další zločiny. Převážná většina obětí byla tureckého původu. Mužská část buňky spáchala v roce 2011 před zatčením sebevraždu. Zadržet se podařilo pouze Beate Zschäpeovou, která se ze svých činů stále zodpovídá před soudem.

Beate Zschäpeová se svými obhájci Borchertem a Graselem v soudní síni.

Beate Zschäpeová se svými obhájci Borchertem a Graselem v soudní síni.

Ve srovnání s NSU ale média i odborníci označují OSS za „amatéry“. Vysloužila si také označení „nejhloupější teroristická skupina Německa“. Její členové se totiž domlouvali prostřednictvím veřejných fór na facebooku a i v telefonických rozhovorech o svých plánech mluvili zcela otevřeně.

Do Německa loni přišlo asi 1,1 milionu migrantů a letos jich zatím dorazilo kolem 174 000. Řada Němců se vstřícnou uprchlickou politikou své vlády nesouhlasí a žádá uzavření hranic. Ubytovny pro žadatele o azyl se navíc často stávají cílem žhářských útoků. Za loňský rok jich kriminalisté zaznamenali více než 800, což je čtyřikrát více než předloni. Za drtivou většinou z nich údajně stojí přívrženci krajní pravice.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...