Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Tajná schůzka ukrajinských oligarchů. Zachrání politická strana jejich mizející miliardy?

Svět

  6:00
KYJEV/PRAHA - Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov přišel za poslední rok o více než čtyři miliardy dolarů. Stále mu jich zbývá dost na to, aby si koupil některý z řeckých ostrovů a dožil tam v dostatku a bez stresu. Jenže on, stejně jako řada dalších ukrajinských oligarchů, zůstává doma a bojuje o zbytky svého vlivu i peněz.

Ukrajinští oligarchové zakládají stranu. Zleva (po směru hodinových ručiček) Serhij Taruta, Viktor Pinčuk, Jurij Kosjuk a Rinat Achmetov. foto: Archiv LN // Koláž Lidovky.cz

Představitelé největších finančně-politických skupin se údajně dohodli na vytvoření své vlastní strany, která by představovala zájmy jihovýchodu Ukrajiny. Je to vůbec poprvé, kdy se v postsovětském prostoru nejbohatší kasta snaží sama vybudovat politickou stranu, a ne jen vybranou politickou sílu financovat, jak to bylo zatím obvyklé. Podle politologů to je ale projekt krajně riskantní.

Tajná schůzka v Kyjevě

„Oligarchové nemají názor. Oligarchové mají jen dobré styky.“ Tak popsal zvláštní lidský druh rozšířený na území bývalého SSSR známý ukrajinský komentátor Vitalij Portnikov. A konstatoval, že vítězství hnutí Majdan loni v zimě a vyhnání hlavních přisluhovačů ukrajinské oligarchie v čele s prezidentem Viktorem Janukovyčem sice její postavení významně zhoršilo, ale oligarchové nevymřeli a někteří ze situace dokonce profitují.

Chceme skoncovat se zločinem a korupcí, říká šéf ukrajinské lustrační komise

Jejich největším nepřítelem je sílící ukrajinská občanská společnost. I proto se 1. srpna oligarchové sešli na utajené schůzce v Kyjevě, aby se poradili, jak zachránit holé miliardy. A vymysleli údajně politickou stranu.

Iniciátorem schůzky v hotelu Hyatt měl být právě Rinat Achmetov, muž, který před válkou ovládal – a do značné míry ovládá i dnes – průmyslový východ Ukrajiny. Jestliže za vlády prezidenta Janukovyče využíval stát k vlastnímu bohatnutí, nyní se přece jen karta obrací.

Rinat Achmetov. S majetkem 6,5 mld. dolarů je 216. nejbohatším mužem světa. Vlastní i klub Šachtar Doněck.

Serhij Taruta. Bývalý guvernér Doněcké oblasti a zakladatel donbaské průmyslové zóny. Od loňska je poslancem.

Například bezpečnostní rada Ukrajiny nedávno oznámila, že Achmetovovy podniky na území obsazeném separatisty nebudou dostávat státní zakázky. Přitom tyto fabriky Achmetovovi vydělávaly 200 milionů hřiven ročně jen na státních zakázkách.

Jednání se zúčastnil i bývalý gubernátor Doněcké oblasti, byznysmen Serhij Taruta. V jeho osobě se spojuje samotná podstata oligarchie – gubernátoři s byznysem žili v dokonalé symbióze. Oligarcha oblast i gubernátora osobně financoval, gubernátor vycházel oligarchovi ve všem vstříc, často mu doslova sloužil, stejně jako policie, celníci, daňové úřady...

Další známou tváří, která se na schůzce objevila, byl Viktor Pinčuk, jeden z nejbohatších Ukrajinců a zeť exprezidenta Leonida Kučmy. Přišel i agrooligarcha a zároveň poradce prezidenta současného Jurij Kosjuk a někteří další.

Podle ukrajinského politologa Vladimira Fesenka z celého jednání o založení nové politické strany nebude nakonec nic: „Mají příliš rozdílné zájmy a cíle,“ tvrdí. Ovšem založit vlivný svaz průmyslníků, o což chtějí usilovat, by se jim mohlo povést.

Jurij Kosjuk. Vlastník největšího zemědělského holdingu MHP. Nesouhlasí s vojenskou operací na východě Ukrajiny.

Viktor Pinčuk. Ocelářský magnát, který vlastní i noviny a čtyři televizní kanály. Zeť exprezidenta Leonida Kučmy.

Ukrajinci chudnou, s nimi i oligarchové

Politici již nejdou oligarchům na ruku tak, jako dříve. Dokonce přijímají zákony, které jim nevyhovují. Například zákon o akciových společnostech, který omezuje vliv oligarchů ve státních firmách. I proto většina z nich chudne. Ani ti nejšikovnější a nejcyničtější nedokáží stát tak dokonale ždímat jako ještě před rokem a půl.

Syslili miliardy, nyní ztrácejí moc. Ukrajinští oligarchové slábnou

Hrubý národní produkt Ukrajiny se v roce 2014 snížil o 6,8 procenta. Letos poklesne o dalších 5,5 procenta, reálné platy Ukrajinců budou nižší o 15 procent a inflace podle expertů může překročit 35 procent. Tato tendence ničí především ukrajinskou střední vrstvu, ale ani oligarchové z ní nemají radost.

I když důvěrnému jednání těch nejbohatších Ukrajinců věnovala média, poté co bylo prozrazeno, výjimečnou pozornost, podle Portnikova je někdejší zásadní vliv oligarchů na chod státu skutečně minulostí. Důvodem ale není silná politická moc v čele s prezidentem Petrem Porošenkem, který sám k oligarchům patří – podle časopisu Forbes je osmým nejbohatším občanem země – ale neschopnost miliardářů se na čemkoli dohodnout, včetně společné politické platformy.

Ruský oligarcha a ultrapravice: Putinův muž pomáhá separatistům

V postsovětské historii existuje jediný příklad, kdy se oligarchové dokázali spojit – bylo to v roce 1996 těsně před prezidentskými volbami v Rusku. Tehdy hrozilo vítězství komunistického kandidáta Gennadije Zjuganova. Soukromé vlastnictví bylo vážně ohroženo. Proto se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu sešli – podobně jako nyní v Kyjevě – nejbohatší z bohatých Rusů a dohodli se, že udělají výjimku a začnou spolupracovat. Nesmějí přece dopustit vítězství komunisty.

Zaplatili si Jelcina

Dokázali dát dohromady obrovské finanční prostředky a propůjčit prezidentské kampani média, která každý z nich ovládal. Výsledek – jasné vítězství Borise Jelcina a „jeho“ oligarchů. Jenže ihned po volbách začala nelítostná válka klanů, které ještě před chvílí táhly za jeden účet. Protože místa kolem Jelcina nebylo pro všechny dost.

Porošenko vs. mocný oligarcha. Kolomojskyj přišel o úřad

O něco podobného se nyní pokoušejí oligarchové ukrajinští. Jenže v Kyjevě se dokázala sejít jen část miliardářské elity – například metalurgový baron Igor Kolomojskij schůzku ignoroval. To „kyjevskou skupinu“ oslabuje.

Velký význam v takové situaci bude mít postoj prezidenta Porošenka. On, který navzdory předvolebnímu slibu svůj čokoládový byznys dodnes neprodal, tvrdí, že se snaží z oligarchů učinit běžné velké byznysmeny. Jenže lidé, kteří si zvykli získávat obrovské peníze s pomocí intrik, úplatků a zákulisního lobování, se stěží dobrovolně podřizují novým pravidlům.