Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Takhle špatně jsme na tom ještě nebyli, je to dno.‘ Američané jsou zdeptaní současným vývojem v zemi

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: ČTK

USA Vědecká organizace American Psychological Association (APA) vydala zprávu s názvem Stress in America, tedy v překladu, Stres v Americe, v němž uvádí dva celostátní průzkumy. První se zaměřuje na psychologické dopady koronavirové krize, ten druhý na občanské nepokoje v souvislosti s úmrtím George Floyda. Z průzkumů vyplývá, že 83 procent respondentů vnímá probíhající události, jako stresové.

Zatímco v USA není koronavirová pandemie pod kontrolou ani zdaleka, další krize se na obzoru objevila v podobě občanských nepokojů následkem usmrcení Afroameričana George Floyda bělošským policistou. Na základě odpovědí Američanů v průzkumu APA se většina respondentů domnívá, že se Spojené státy nachází na úplném dně své historie.

APA je přední vědecká asociace reprezentující psychologii ve Spojených státech, a oba její průzkumy byly provedeny ve dnech od 21. května až 3. června. Dotazováno bylo ohledně koronavirové pandemie 3013 amerických občanů, a v případě nepokojů kvůli rasové nerovnosti a policejní brutalitě 2058 občanů.

Výsledky průzkumů ukázaly, že 71 procent respondentů označuje násilné chování či zákroky policistů proti Afroameričanům a jiným etnickým skupinám za stresový faktor. Naopak koronavirová krize stresuje dokonce 78 procent dotazovaných, 66 procent z nich viní ze svého trápení vládní počiny při řešení současné pandemie. Podle jiného výzkumu analytické a poradenské firmy Gallup je pouze 42 procent dotazovaných dospělých Američanů hrdých na to, že jsou Američany. Jedná se o nejnižší číslo od roku 2001.

Spojené státy čelí největší zdraví ohrožující krizi v historii, kterou se nedaří dostat pod kontrolu. S více než dvěma miliony nakažených (a zhruba 100 tisíci mrtvých) jsou Spojené státy americké jedním z nejhůře zasažených států na světě.

Koronavirová krize v USA zatím vůbec nezpomaluje, spíše stále stoupá. Nové případy se nadále objevují v různých státech Ameriky, a dosahují rekordních čísel. Zároveň eskaluje situace aktivistického hnutí Black Lives Matter, zapříčiněného událostí z konce května v americkém Minneapolisu, kdy došlo k úmrtí afroamerického občana George Floyda rukou místní policie. V neposlední řadě byla krizí zasažena i státní ekonomika. Podle Washington Post si tento týden zažádalo o podporu v nezaměstnanosti 1,5 milionu Američanů.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...