Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taktika jako ve válce proti drogám. Filipínci přišli v boji s koronavirem s dalším svérázným postupem

Filipínský prezident Rodrigo Duterte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filipínský prezident Rodrigo Duterte. | foto: AP/ČTK

MANILA/PRAHA Cílené domovní prohlídky a následný přesun lidí nakažených koronavirem do izolace. Takovou metodu zvolila filipínská vláda s cílem zabránit dalšímu šíření infekce. Organizace na ochranu lidských práv postup kritizují a přirovnávají jej k taktice používané filipínskými ozbrojenými složkami při válce proti drogám.

Filipínská vláda tento týden oznámila, že se policejní složky ve spolupráci se zdravotníky zaměří na všechny obyvatele, kteří se mohli nakazit koronavirem. 

Tamní policisté podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) od té doby infikované (včetně bezpříznakových) sami, nebo na udání jiných občanů, vyhledávají. Následně je přemisťují do vládou zřízené izolace - jednolůžkového pokoje s toaletou a připojením k internetu. Mluvčí prezidenta Harry Roque přirovnal nucenou karanténu k placené dovolené. Novou metodu v boji proti koronaviru odůvodňují vládní činovníci tak, že denní přírůstky nemocných jsou rekordní a domácí karantény nefungují.

„Tento krok odhaluje, že se vláda (prezidenta) Duterteho stále spoléhá na policejní a vojenské přístupy k řešení nouzového stavu v oblasti veřejného zdraví,“ řekl pro New York Times (NYT) Ephraim Cortez, generální tajemník Národní unie lidových právníků, která poskytuje rady chudé vrstvě obyvatelstva. Právě těch se vládou zvolená taktika dotýká nejvíce. Podle NYT je totiž do izolace policisty přemístěný každý, kdo nedokáže splnit požadavky na domácí karanténu – mít vlastní koupelnu a nežít se staršími obyvateli či těhotnou ženou.

Proti zmiňovanému postupu mají výhrady lidskoprávní organizace. HRW předpokládá, že policisté nebudou respektovat základní lidská práva. „Místo rozšiřování kapacit testování a přijímání dalších opatření v oblasti veřejného zdraví se zdá, že má administrativa v úmyslu nasadit státní bezpečnostní síly a taktiku „protidrogové války“, která se už pro Filipíny ukázala jako katastrofální,“ napsala organizace s tím, že protidrogová kampaň prezidenta Rodriga Duterteho zanechala již tisíce mrtvých.

Nejde o první kritiku vlády

Filipínské kontroverzní vládní kroky v boji s koronavirem plnily stránky médií již v dubnu a i tehdy u lidskoprávních organizací způsobily rozruch. Prezident ostrovního státu totiž prohlásil, že pokud občané poruší karanténní opatření týkající se koronaviru a budou odbojní, mohou být zastřeleni.

„Mé rozkazy policii a armádě jsou jasné. Pokud budou nějaké potíže, pokud bude nějaký problém, že by vám odporovali a vyhrožovali, zastřelte je,“ řekl Duterte v proslovu. „Chápete to? Budete mrtví. Namísto toho, že byste dělali potíže, vás pohřbím,“ dodal.

Jeho projev v té době přišel jen pár dní poté, co se objevily informace, že lidé v hlavním městě Manile protestovali kvůli nedostačující pomoci od vlády a zejména nedostatku jídla. Protesty následně policisté násilně potlačili.

Na základě statistik americké Univerzity Johna Hopkinse, která eviduje počty o nakažených koronavirem po celém světě, je ve Filipínách nakažených přes 65 000 obyvatel a zemřelo jich přes 1750. 

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...