Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Státní zaměstnanci v Afghánistánu už několik týdnů nedostali výplaty. Tálibán to údajně řeší

Tálibánci popíjejí čaj před kábulským letištěm. (28. srpna 2021) foto: Reuters

Zaměstnanci veřejného sektoru v Afghánistánu jsou již několik týdnů bez výplaty. Nová vláda pod vedením radikálního hnutí Tálibán se problém se složitou finanční situací údajně snaží vyřešit. „Zaměstnanci veřejné správy mohou bez obav pokračovat v práci,“ uvedlo ministerstvo financí. Není ale jasné, kdy své peníze lidé dostanou, a jestli vůbec.
  22:42

Mnoho státních zaměstnanců si na to, že nedostali celé týdny výplatu, stěžovalo už před tím, než se Tálibán dostal k moci. V situaci, kdy banky zavedly přísné limity na výběr hotovosti a ceny základního zboží rostou, se mnoho lidí zaměstnaných ve státních institucích dostalo do složité situace.

Ministerstvo financí uvedlo, že blíže nespecifikované „technické problémy“ zapříčinily opoždění výplat, ale speciální týmy se podle něj tento problém snaží vyřešit tak rychle, jak to jen jde. „Zaměstnanci veřejné správy mohou bez obav pokračovat v práci,“ uvedl resort financí na svém facebookovém profilu. Kabinet minulý týden sestavilo radikální hnutí Tálibán.

Z prohlášení není jasné, kdy by tito lidé mohli peníze dostat.

Vláda Tálibánu, který se k moci v Afghánistánu po dvaceti letech vrátil před měsícem, se snaží znovu uvést do chodu ekonomiku. Potýká se ovšem s nedostatkem peněz, protože nemá přístup k rezervám afghánské centrální banky ve výši devíti miliard dolarů. Mezinárodní měnový fond varoval, že Afghánistán se dostává do situace, kdy mu bude hrozit humanitární krize, peníze mu však stále neposkytuje.

Prosím na kolenou. Zoufalí afghánští diplomaté ve světě žádají o azyl

Do Afghánistánu znovu letecky proudí základní humanitární pomoc, milionům lidí ale i tak hrozí hlad kvůli velkému suchu, které zasáhlo většinu země. Stát, který před příchodem Tálibánu k moci držela v chodu pomoc ze zahraničí, není daleko od zhroucení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat