Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tálibán na severu Afghánistánu zabil 18 členů provládních sil

Svět

  9:44
KÁBUL - Ozbrojenci z islamistického hnutí Tálibán v severním Afghánistánu zabili 18 příslušníků provládních sil, včetně jednoho policisty. Na západě země mezitím při bombovém útoku, za kterým rovněž stál Tálibán, zemřel jeden člověk. S odkazem na afghánskou policii o tom dnes informovala agentura AP.

Afghánští policisté-ilustrační foto. foto: Reuters

Incident se stal v severoafghánské provincii Balch v sobotu v noci. Ozbrojenci z Tálibánu vtrhli do domu, kde byli příslušníci místní domobrany spadající pod afghánské ministerstvo vnitra. Útočníci muže následně přinutili budovu opustit a před domem je zastřelili. Mezi oběťmi byl i vůdce místního kmene, který byl zároveň policistou.

V západoafghánské provincii Faráh dnes ráno explodovala nálož na kraji silnice. Výbuch si vyžádal smrt jednoho policisty a další čtyři zranil. I k tomuto útoku se přihlásil Tálibán.

Podle americké armády má afghánská vláda pod kontrolou méně než dvě třetiny země. Zbytek ovládá Tálibán a další ozbrojené skupiny. V roce 2016 afghánská armáda přišla o deset procent bojové síly: zhruba 7000 vládních vojáků bylo zabito, 12 tisíc zraněno a tisíce dalších dezertovaly.

V době vrcholného nasazení v roce 2011 působilo v Afghánistánu přes 110  tisíc vojáků NATO. Přímé bojové operace jednotek USA a NATO byly ukončeny v roce 2014 a jejich role se nyní soustřeďuje na podporu a výcvik afghánské armády v boji proti terorismu.

Autor: