Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Taliban nastražil bombu na silnici. Tři policisté zemřeli

Svět

  15:10
KÁBUL - Výbuch bomby na silnici na východě Afghánistánu usmrtil tři policisty. K útoku se přihlásilo fundamentalistické hnutí Taliban, které útok označilo za zahájení své jarní ofenzivy.

Pohřeb zástupce šéfa provinční policie Muhammada Husajna foto: ČTK

Duben je tento rok v Afghánistánu zatím nejkrvavějším měsícem.

Nálož odpálená na dálku explodovala v provincii Ghazní při průjezdu policejního konvoje. Zástupce guvernéra této provincie Muhammad Alí Ahmadí AP sdělil, že policisté se jeli zapojit do vojenské operace proti povstalcům.

Výbuch zdemoloval vůz se zástupcem šéfa provinční policie Muhammadem Husajnem, jenž přišel o život společně se dvěma kolegy. Další dva policisté byli podle Ahmadího zraněni. Taliban se k útoku přihlásil v e-mailu, který rozeslal médiím. Dnešním atentátem údajně začala jarní ofenziva, kterou Taliban ohlásil v sobotu.

ČTĚTE TAKÉ:

Taliban chce během ofenzivy zintenzivnit útoky na zahraniční vojenské základny i na "vnitřní nepřátele". Taliban začátek "bojové sezony" pravidelně avizoval i v minulých letech, často se pak zvedla vlna násilností namířených zejména proti silám NATO, které podporují vládu v Kábulu. Když Taliban jarní ofenzivu oznámil loni, následoval 18hodinový útok ozbrojenců v Kábulu, jehož terčem byl parlament a čtvrť, kde leží řada zahraničních velvyslanectví. Na několika místech po celé zemi zemřelo v krátké době téměř 50 lidí.

Navzdory jedenáctileté přítomnosti mezinárodních jednotek, které nadále v Afghánistánu setrvávají v síle 130.000 vojáků, se nepodařilo hnutí Taliban rozprášit. Selhává také úsilí o usmíření radikálního islamistického hnutí s afghánskou vládou.

Bojovníci Talibanu se v poslední době při svých útocích stále častěji zaměřují na afghánské bezpečnostní složky, které mají převzít odpovědnost za bezpečnost v zemi po odchodu bojových oddílů NATO ke konci roku 2014. V tu dobu by se navíc měly v Afghánistánu uskutečnit prezidentské volby.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat