Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Taliban koordinovaně zaútočil na afghánské město Kundúz. Je slyšet střelba

Svět

  9:55
KÁBUL - Islamistické hnutí Taliban v noci na pondělí podniklo koordinovaný útok ze čtyř stran na severoafghánské město Kundúz, které Taliban před rokem nakrátko obsadil. Je slyšet střelba, nad městem přelétávají vojenské vrtulníky. Informovala o tom agentura Reuters.

Afghánští policisté na hlídce v městě Kundúz foto: Reuters

Kundúzská policie uvedla, že útok začal kolem půlnoci místního času (v nedělních 21:30 SELČ). Bojovníkům Talibanu se podařilo proniknout do obytných čtvrtí a někteří z nich zaujali pozice v domech místních obyvatel.

Policejní mluvčí Mahfuzulláh Akbarí řekl, že bezpečnostní síly připravují operaci s cílem vyhnat Taliban z města. „Bojovníci Talibanu jsou ale v domech civilistů, takže musíme provádět naše operace velmi opatrně,“ dodal Akbarí.

Afghánské ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že do Kundúzu míří vládní posily.

Taliban o útoku na Kundúz informoval na twitteru. „Dnes časně ráno začala mohutná operace směřující ze čtyř stran na metropoli provincie Kundúz,“ oznámil na svém twitterovém účtu mluvčí Talibanu Zabibulláh Mudžáhid.

Podle mluvčího Talibanu se povstalci zmocnili čtyř kontrolních stanovišť ve městě a zabili množství vojáků. Toto tvrzení nebylo možné potvrdit z nezávislých zdrojů.

Těžké boje v Kundúzu

Taliban se zmocnil Kundúzu již loni a v centru města tehdy vztyčil svou vlajku. Afghánští vojáci podporovaní americkými leteckými útoky a speciálními jednotkami islamisty po několikadenních bojích z Kundúzu vyhnali.

Opětovné přepadení Kundúzu přichází v době, kdy vládní síly kontrolují jen zhruba dvě třetiny afghánského území. Taliban stupňuje své operace i v dalších částech Afghánistánu, včetně strategické jižní provincie Hílmand, kde ohrožuje provinční metropoli Laškargáh. Těžké boje pokračují rovněž podél hlavní silnice vedoucí k městu Tarín Kút, které je metropolí jižní provincie Uruzgán.

Autor: