26. září 2014 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taliban pobil u Kábulu desítky lidí, spolupracuje s Islámským státem

Taliban a islamisté v provincii Ghazní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taliban a islamisté v provincii Ghazní. | foto: ČTK

KÁBUL Stovky bojovníků afghánského islamistického hnutí Taliban zaútočily na okres u hlavního města Kábulu a v průběhu pěti dnů tam povraždily desítky lidí. Úřady dnes podle agentury Reuters vyjádřily obavy, že oblast padne povstalcům do rukou. Místní představitelé uvedli, že ozbrojenci jsou napojeni na radikální organizaci Islámský stát (IS), která působí v Iráku a v Sýrii, a že na několika místech vztyčili vlajky IS.

Vláda provincie Ghazní, která leží jižně od Kábulu a je považována za oblast nejvyšší strategické důležitosti, ztratila kontakt s policií v západním okrese Adžrastán. Stalo se tak poté, co na policejní stanoviště v Adžrastánu dnes časně ráno zaútočil sebevražedný atentátník v automobilu napěchovaném výbušninami.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyvraždění rodin policistů

Zhruba 700 bojovníků Talibanu zahájilo ofenzivu zhruba před pěti dny a podle prvních zpráv zahynulo přes sto lidí, včetně 15 členů rodin afghánských policistů, kterým extremisté usekli hlavu. Z Adžrastánu, kde ozbrojenci v průběhu uplynulého týdne přepadli několik vesnic a vypálili v nich na 60 domů, jsou i dnes hlášeny těžké boje.

Provinční úřady požádaly afghánskou vládu o naléhavou pomoc, přičemž žádají hlavně ozbrojené posily, sdělil zástupce guvernéra provincie Ahmadulláh Ahmádí. "Pokud nepřijde okamžitá pomoc od centrální vlády, okres padne. Prosili jsme opakovaně o vrtulníky k evakuaci zraněných, ale zatím žádné nedorazily," řekl Ahmádí. Regionální mluvčí afghánské armády Nazíf Sultání nicméně prohlásil, že již ve čtvrtek byly do okresu vyslány posily.

Islámský stát v Afghánistánu

Taliban zaútočil v době, kdy nový afghánský prezident Ašraf Ghaní přebírá moc po svém předchůdci Hamídu Karzáím a kdy se zahraniční bojové jednotky připravují na odchod ze země, plánovaný na konec letošního roku.

Podle afghánských médií v Afghánistánu v poslední době roste vliv Islámského státu. Poslankyně za provincii Ghazní Huma Sultáníová otevřeně vyjádřila podporu ideologii Talibanu a vyslovila se pro ustavení Islámského státu v Afghánistánu po vzoru Islámského státu v Iráku a Sýrii.

PSALI JSME:

Podle dřívějších zpráv z tohoto měsíce členové Islámského státu začali rozdávat letáky v okresech ležících na hranici Afghánistánu a Pákistánu a v afghánských uprchlických táborech ve snaze zvýšit svůj vliv v Jižní Asii.

Šaría po celém světě

Frakce afghánské militantní Islámské strany (Hezbe islámí) vedená Gulbuddínem Hekmatjárem koncem srpna oznámila, že zvažuje připojit se k hnutí Islámský stát a pokračovat v povstaleckém boji, dokud nebude nejen v Afghánistánu, ale po celém světě zavedeno přísné islámské právo šaría.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz