Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taliban sestřelil Američanům vrtulník, zemřelo 30 vojáků z USA

Vrtulník typu Chinook při nasazení v Afghánistánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník typu Chinook při nasazení v Afghánistánu | foto: Reuters

KÁBUL Při pádu vrtulníku Severoatlantické aliance v centrálním Afghánistánu přišlo o život 30 amerických vojáků z aliančních sil ISAF, sedm příslušníků zvláštních afghánských sil a jako jediný civilista tlumočník. Oznámila to podle agentury AFP mise ISAF bez dalších podrobností týkajících se okolností zřícení stroje.

NATO neuvedlo podrobnosti k vojákům, ani k příčinám neštěstí. Úřad afghánského prezidenta Hamída Karzáího původně uváděl, že zahynulo 31 příslušníků amerických zvláštních sil a sedm příslušníků afghánských zvláštních sil poté, co na vrtulník zaútočili talibanci.

K odpovědnosti za zřícení vrtulníku, zřejmě typu Chinook, v provincii Vardak se přihlásilo povstalecké hnutí Taliban, které podle různých zdrojů na stroj vypálilo raketu nebo dělostřelecký granát. NATO ani USA se zatím k okolnostem pádu vrtulníku nevyjádřily. Americký prezident Barack Obama i generální tajemník aliance už vyjádřili soustrast rodinám obětí.

Podle agentur jde o největší počet mrtvých vojáků koaličních sil při jediném incidentu v Afghánistánu během téměř desetiletého ozbrojeného konfliktu. Dosud nejhorší podobný incident představovalo sestřelení vrtulníku typu Chinook v červnu 2005 v provincii Kunar, při němž zahynulo 17 amerických vojáků.

Mluvčí Talibanu uvedl, že povstalci zahájili palbu proti silám NATO a vrtulník sestřelili. Řekl dále, že předtím NATO zaútočilo na dům, v němž se shromáždili povstalci, z nichž osm bylo zabito.

Talibanští ozbrojenci se sice nezřídka přihlašují k akcím, které jejich dílem nejsou, ale možnost, že vrtulník sestřelila povstalecká raketa, připustil kromě afghánských oficiálních činitelů i nejmenovaný vysoce postavený americký představitel.

Příčina pádu vrtulníku je však stále ještě předmětem šetření. NATO dnes pouze potvrdilo, že se vrtulník zřítil, počet obětí ale neuvedlo.

Neupřesnilo ani jejich státní příslušnost. Potvrdilo nicméně, že v oblasti byla zaznamenána "nepřátelská aktivita".

Mluvčí vlády provincie Vardak uvedl, že k pádu vrtulníku došlo v době společné noční operace NATO a afghánských sil. Podle dvou nejmenovaných armádních zdrojů, na něž se odvolává AP, je mezi oběťmi více než 20 příslušníků elitní protiteroristické jednotky amerického námořnictva SEAL Team Six, která provedla i květnovou razii, při níž byl zabit vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin.

Vrtulník Chinook má přepravní kapacitu 44 vojáků plus tříčlennou posádku, sdělil zdroj ze Severoatlantické aliance.

Ani Obama ve svém prohlášení neuvedl počet obětí nebo další podrobnosti.

Jeho myšlenky a modlitby prý směřují k rodinám padlých. "Jejich smrt je připomínkou mimořádných obětí, které přinášejí muži a ženy naší armády a jejich rodiny, včetně všech těch, kteří slouží v Afghánistánu," uvedl Obama z víkendového prezidentského sídla Camp David.

"Budeme z jejich životů čerpat inspiraci a budeme pokračovat v práci na zajištění bezpečnosti naší země a budeme se nadále zasazovat o hodnoty, které ztělesňují," prohlásil Obama. Zároveň vyjádřil lítost nad smrtí sedmi Afghánců, "kteří zemřeli po boku našich vojáků v úsilí o pokojnější a nadějnější budoucnost své země," uvedl. Rovněž Karzáí zaslal kondolenci Obamovi.

Také generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyjádřil lítost nad ztrátami životů. "Jsme rozhodnuti pokračovat v naší akci," uvedl dále Rasmussen, "zvláště v tomto klíčovém období, kdy afghánské a mezinárodní bezpečnostní síly spolupracují těsněji než kdykoli předtím, aby zajistily úspěšnou transformaci" (Afghánistánu).

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz