Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Blíží se ramadán, Taliban vyhlásil třídenní příměří. Zahraničních sil se netýká

Radikálové z hnutí Taliban (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radikálové z hnutí Taliban (ilustrační foto) | foto: Reuters

KÁBUL Afghánské islamistické hnutí Tálibán v sobotu oznámilo třídenní příměří, které bude dodržovat u příležitosti svátku íd al-fitr, jenž je oslavou konce postního měsíce ramadánu. Povstalecké hnutí se tak vyjádřilo poté, co dočasné příměří vyhlásila ve čtvrtek afghánská vláda. Tálibán nicméně uvedl, že v operacích proti zahraničním jednotkám bude pokračovat.

Agentura Reuters napsala, že ze strany Tálibánu se jedná o vůbec první nabídku tohoto druhu. Podle Reuters nicméně není jasné, kdy příměří vyhlášené Tálibánem začne. Ramadán trvá podle muslimského lunárního kalendáře 29 nebo 30 dnů. Íd al-fitr začíná prvním dnem poté, co je spatřen srpek nového měsíce. Letos by to mohlo být ve čtvrtek 14. nebo v pátek 15. června.

Dočasné příměří, které oznámil ve čtvrtek afghánský prezident Ašraf Ghaní, platí vůči ozbrojencům z řad Tálibánu. Podle agentury AP vláda začne týdenní klid zbraní dodržovat v úterý. Boje proti dalším radikálním skupinám, jako je Islámský stát či Al-Káida, budou pokračovat.

Příměří Tálibánu se nevztahuje na zahraniční vojáky. Povstalci se rovněž budou bránit, pokud se stanou terčem útoku. Příměří ale může podle televize Al-Džazíra zahrnout propuštění válečných zajatců, pokud slíbí, že se znovu nezapojí do bojů.

Duchovní zakázali sebevražedné útoky

Kábul příměří vyhlásil nedlouho po setkání muslimských duchovních z celé země, kteří v pondělí vydali náboženský edikt (fatvu), jímž prohlásili sebevražedné útoky podle islámského práva za zakázané. Krátce poté se účastníci schůzky sami stali terčem útoku sebevražedného atentátníka. Útok si vyžádal 14 mrtvých, včetně sedmi muslimských duchovních. Duchovní tehdy rovněž doporučili příměří s Tálibánem a Ghaní jejich doporučení vyhověl.

Cílem Tálibánu je svrhnout Západem podporovanou vládu v Kábulu. V dubnu zahájili radikálové jarní ofenzivu a boje v Afghánistánu se dále vystupňovaly.

Tálibán přišel o kontrolu nad Afghánistánem v roce 2001. Prezident Ašraf Ghaní v únoru ve snaze dostat Tálibán k jednacímu stolu nabídl, že extremistickou organizaci uzná za legitimní politickou skupinu.

Jen několik hodin před vyhlášením příměří ze strany Tálibánu padlo na západě Afghánistánu při útoku tohoto hnutí 17 afghánských vojáků. Radikálové zaútočili v pátek večer na vojenskou základnu v provincii Herát, sdělil vládní mluvčí. Dnes jsou hlášeny útoky na tři kontrolní stanoviště v severoafghánském Kunduzu. Podle guvernéra při nich přišlo o život nejméně 25 policistů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...