10. srpna 2018 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tálibán zaútočil na metropoli afghánské provincie Ghazní. Není jasné, zda boje pokračují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Afghánská armáda.(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánská armáda.(ilustrační snímek) | foto: Reuters

KÁBUL Bojovníci afghánského hnutí Tálibán v noci na pátek z několika stran zaútočili na Ghazní, hlavní město stejnojmenné provincie v centrálním Afghánistánu. Pronikli do ulic a podařilo se jim zmocnit se několika čtvrtí. Při střetech zahynulo podle agentury AP nejméně 14 policistů a dalších 20 příslušníků afghánských bezpečnostních složek utrpělo zranění, řada policejních stanovišť byla vypálena. Americká armáda v pátek dopoledne oznámila, že ofenziva Tálibánu byla odražena, podle některých svědků ale boje ve městě pokračují.

Útok začal v pátek kolem 2:00 místního času (ve čtvrtek 23:30 SELČ) a podniklo ho kolem tisícovky povstalců, uvedl mluvčí provinční vlády Árif Núrí. Povstalci ostřelovali domy, vypálili v obytných čtvrtích několik obchodů a sváděli boje s členy afghánských bezpečnostních sil.

Afghánským vládním jednotkám poskytly podporu ze vzduchu americké bojové vrtulníky a bezpilotní letoun. Situace ve městě je v tuto chvíli nepřehledná a není jasné, jak velká část Ghazní je pod kontrolou povstalců.

Agentura AP napsala, že se spojeneckým silám podařilo ofenzivu Tálibánu odrazit. Afghánští policisté údajně nyní prohledávají dům od domu a pátrají po povstalcích, kteří se ukryli uvnitř.

Není jasné, zda boje utichly

Mluvčí amerických sil v Afghánistánu Martin O’Donnell prohlásil, že kolem 8:00 místního času (5:30 SELČ) boje utichly. Podle něj afghánské síly drží své pozice a mají pod kontrolou všechny vládní budovy. „Jednalo se o další neúspěšný pokus Tálibánu dobýt území pod vládní kontrolou, jehož výsledkem budou další křiklavé, ale ze strategického hlediska bezvýznamné novinové titulky,“ konstatoval O’Donnell.

Agentura DPA ale napsala, že boje ve městě v pátek dopoledne místního času dál pokračují a radikálové se nacházejí asi 500 metrů od sídla místní vlády a ústředí policie. Korespondent agentury AFP, který je přímo v Ghazní, v 11:00 místního času (8:30 SELČ) uvedl, že ve městě je dál slyšet střelba z automatických zbraní.

Policejní šéf města generál Faríd Ahmad Mašál sdělil, že boje si vyžádaly více než stovku mrtvých či zraněných, většinou na straně Tálibánu. Jen pod mostem v jižní části města bylo nalezeno 39 těl bojovníků Tálibánu, dodal. Zranění utrpěl také blíže neupřesněný počet civilistů.

Město Ghazní má odhadem 150 000 obyvatel a leží na důležité dopravní komunikaci, která spojuje jihoafghánské město Kandahár s metropolí Kábul. Místní média informovala, že doprava na této silnici byla kvůli útoku přerušena.

Nedaleko provincie Ghazní se nachází také provincie Parván, kde při útoku sebevražedného atentátníka zahynuli v neděli tři čeští vojáci. K útoku se přihlásil Tálibán.

V roce 2015 se Tálibánu povedlo nakrátko obsadit třistatisícové město Kunduz na severu země, v roce 2016 útok Tálibán zopakoval a nebyl daleko od úspěchu. Letos v květnu se cílem ofenzivy Tálibánu stalo město Faráh na západě Afghánistánu; afghánská armáda s pomocí amerických jednotek nakonec radikály z Faráhu vytlačila.

ČTK
  • 11Diskuse
Najdete na Lidovky.cz