15. září 2019 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tálibán zrušil zákaz působení pracovníků Červeného kříže v Afghánistánu

Mluvčí Talibanu při otevírání politického úřadu hnutí v Kataru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí Talibanu při otevírání politického úřadu hnutí v Kataru. | foto: Reuters

KÁBUL Islamistické hnutí Tálibán v neděli zrušilo svůj zákaz působení Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) v Afghánistánu a přislíbilo zaručit bezpečnost jeho pracovníků při humanitární práci v oblastech pod svou kontrolou. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení mluvčího Tálibánu Zabiulláha Mudžáhida.

Vedení Tálibánu uvalilo zákaz na MVČK a Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) v dubnu. Nařídilo jim, aby ukončily svou činnost v oblastech pod kontrolou Tálibánu s poukazem na blíže neupřesněné podezřelé incidenty během očkovacích kampaní. Obě organizace také hnutí obvinilo z toho, že se nedrží svého deklarovaného poslání.

„Islámský emirát obnovuje dřívější bezpečnostní záruky pro MVČK v Afghánistánu a instruuje všechny mudžáhidy, aby otevřeli cestu pro aktivity MVČK a dbali na bezpečnost jeho zaměstnanců,“ citoval Reuters z Mudžáhidova prohlášení. O působení WHO v Afghánistánu se v něm mluvčí Tálibánu, který se označuje za Islámský emirát v Afghánistánu, nezmiňuje. MVČK poskytuje zdravotnickou podporu v Afghánistánu už přes 30 let. Humanitární skupiny působící v zemi zdůrazňují, že se nestavějí na žádnou stranu, MVČK je podle Reuters obzvláště znám svou neutralitou v konfliktech.

ČTK
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...