Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tanec v koncentračních táborech – neúcta, nebo oslava života?

Svět

  11:30aktualizováno  11:33
OSVĚTIM/MELBOURNE - Oslava života a vůle přežít, nebo nevkusný výsměch milionům nevinných obětí holocaustu? Australanka Jane Kormanová rozvířila diskuzi kontroverzním videoklipem, ve kterém se svojí rodinou tančí v rytmu hitu sedmdesátých let "I will survive" (Přežiji) v bývalých koncentračních táborech a na pietních místech připomínajících holocaust.

Tancování u bran osvětimského koncentračního tábora foto: Youtube.com

Australanka židovského původu Jane Kormanová navštívila se svými třemi dětmi místa s temnou minulostí, ve kterých umíraly miliony nevinných obětí nacistického režimu. Při cestě do koncentračních táborů v Osvětimi, Terezíně a Dachau ji doprovázel také její devětaosmdesátiletý otec Adolk, který přežil holocaust.

Místo rodinného videa si ale tato melbournská umělkyně odvezla ze svých cest videoklip, ve kterém tančí společně se svojí rodinou v koncentračních táborech a u památníku židovského ghetta v Lodži v bílých tričkách s nápisem "I will survive" (přežiji) na stejnojmenný hit Glorie Galnynor z roku 1978.

Společně s písní umístila na server YouTube také staré video svých tančících rodičů, kteří přežili holocaust a také vyprávění svého otce o hrůzách koncentračních táborů.

Video bylo poprvé promítáno v prosinci loňského roku v australských galeriích a mezi diváky ihned vyvolalo vášnivou diskuzi o tom, jestli je vhodné takto zlehčovat jednu z nejtragičtějších událostí v lidských dějinách.

Tancování u bran terezínské pevnosti
Rodina Jane Kormanové zatančila také před branami koncentračního tábora v Terezíně

"Chtěla jsem vytvořit dílo, které podnítí k nové interpretaci historické zkušenosti," řekla autorka australskému listu Jewish News. "Tancujeme, měli bychom tancovat. Oslavujeme tak přežití naše a následujících generací. Potvrzujeme tak naší existenci," vyjádřil se k videu její otec.

Některé pamětníky masového vyvražďování Židů ale videoklip rozlítil. "Nepřijde mi, že toto video respektuje miliony těch, kteří nepřežili ani ty, co přežili," řekl 86letý Kamil Swiok deníku Daily Mail. "To video zlehčuje hrůzy, které byly na těch místech spáchány," dodává.

Video se také brzy objevilo na několika neonacistických webech. "Podívejte se, Židé pořád tancují všude možně. Ještě jsme s nimi neskončili, vyřídíme to s nimi při příštím holocaustu," stojí v popisku videa na jedné z nenávistných stránek.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...