10. února 2015 20:59, aktualizováno  21:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská agentura TASS hlásí, že bylo v Minsku dojednáno nové příměří

Z nového terminálu mezinárodního Letiště Sergeje Prokofjeva v Doněcku zbývají... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z nového terminálu mezinárodního Letiště Sergeje Prokofjeva v Doněcku zbývají... | foto: ČTK

MINSK Účastníci minských jednání se dohodli na režimu příměří na východě Ukrajiny a na jeho kontrole, oznámila ruská agentura TASS s odkazem na anonymní informované zdroje. Dojednali prý rovněž postup stažení těžké výzbroje a pravděpodobně i budoucí právní status Donbasu. Podle běloruských médií jednání poté skončilo.

Ruská agentura blíže neupřesnila zdroj svých informací. Dohody bylo podle ní dosaženo na zasedání takzvané kontaktní skupiny, jejímiž členy jsou ukrajinský exprezident Leonid Kučma, proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk, ruský velvyslanec v Kyjevě Michail Zurabov a zmocněnci separatistů Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo. Prostředníkem jejich jednání je švýcarská diplomatka Heidi Tagliaviniová.

ČTĚTE TAKÉ:

Na východě Ukrajiny bylo loni vyhlášeno příměří dvakrát, v září a v prosinci. V prvním případě se během podzimu bojová aktivita podstatně snížila, ale úplný klid zbraní nenastal. Zvýšená bojová aktivita pak vyústila v nové jednání o příměří, které ovšem v prosinci nevydrželo prakticky ani den.

Jednání kontaktní skupiny před 21:00 SEČ skončilo. Jeho účastníci se podle běloruských novinářů vzdálili z místa jednání, aniž by učinili jakékoli prohlášení.

 

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz