130 let

„Chtěl bych popřát vašim mladým divákům hlavně jedno: Keep smiling“ | foto: HunanTV

Taťka Zeman, vepřové koleno a Nedvědovy zlaté vlasy. Čínská revue o Česku

Svět
  •   7:00
PRAHA - Praha, romantické město, které inspirovalo tvorbu Franze Kafky a Milana Kundery. Zhruba těmito slovy začíná čínská show, propagující Česko. Během sedmdesáti dalších minut se ale pozornost přesune jinam. Srdečný rozhovor s prezidentem, pivko s Lubomírem Zaorálkem, příprava vepřového kolena i Nedvědovy zlaté vlasy.

V pátek večer Hunan TV, druhý nejsledovanější kanál v Číně, odvysílal další díl z pořadu Day Day Up ( v originále 天天向上: „Každým dnem lépe/lepší“). Koncept seriálu je takový, že skupina mladíků, kteří se oslovují „brácho“, cestují, představují různé akce, pořádají rozhovory a na domácím pódiu nahrají televizní show. Ta není zcela nepodobná českým estrádám, ale přece jen o dost dražší, propracovanější, zaměřená na mladší publikum a snažící se vzdělávat. Tématem posledního dílu byla Česká republika. Tedy spíše Praha.

Ovčáček, Zeman a čínský „brácha“
Pavel Nedvěd přeje divákům, ať jsou den za dnem lepší

Právě v hlavním městě se totiž jeden z moderátorů, „čínský Leoš Mareš“, rozhodl uspořádat svatbu se svojí přítelkyní, jak je nyní pro mnoho čínských párů populární. To má ale smysl spíše pro čínské publikum.

Ministerstvo zahraničí zaštítilo čínský ‚Ein Kessel Buntes‘ a chlubí se jím

Nejvýraznějším momentem bylo interview s prezidentem Milošem Zemanem. Ten otevírá rozhovor prohlášením, že jsou první zahraniční TV štáb, který kdy přijal na svém letním sídle v Lánech. Reportér někde slyšel, že Zeman Čínu navštívil již před dvaceti lety, co na ní tedy říká? „Nesmírně krásná, moderní architektura, daleko hezčí než například v Bruselu,“ reportér vypadá překvapeně, ale děkuje.

„Chtěl bych popřát vašim mladým divákům hlavně jedno: Keep smiling“

Následuje dialog, na jehož začátku Zeman říká: „Chtěl bych popřát vašim mladým divákům hlavně jedno: Keep smiling,“ následuje úsměv do kamery a reportér říká, že z té srdečnosti, pramenící z rozhovoru mu ani nepřijde, že by mluvil s prezidentem. Spíš jako by si povídal se strýčkem, nebo někým z generace svého tatínka. Zeman žertovně nadhodí, že při troše snahy by mohl reportér klidně být jeho synem. Za prezidentem stojí během interview mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který později přijme dárek od štábu.

Rozhovor pokračuje ještě chvíli, reportér zafilozofuje o krásné Praze a kráse obecně, prezident zase o tom, že přátelství musí trvat věčně nehledě na okolnosti a show pokračuje dál.

Nejpopulárnější nápoj

V segmentu představujícím Prahu se reportéři setkají s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Zaujmou je automobiloví veteráni s turisty křižující město. Rozhodnou se pro projížďku s ministrem, který se projeví jako schopný průvodce. Svoji cestu zakončují nad sklenicí piva, kdy Zaorálek odhaluje tajemství tohoto národního moku a hrdost na tento produkt. V krátkém prostřihu reportér představuje Česko jako království piva, kde se ho zkonzumuje na osobu více než kdekoli jinde na světě. „Je nemožné ho nechtít vypít víc,“ zakončuje reportér a ještě říká, že takhle dobré pivo je těžké v Číně dostat.

Zlaté vlasy ex-kapitána Nedvěda

V další části, natočené ještě v Česku, se moderátorka, která pokrývá sport, vydá za Pavlem Nedvědem. Obrazovkou prolétne několik titulků jako „Fotbalová legenda“ a „výjimečný talent“, vysvětlující, o koho jde. První otázkou na bývalého kapitána reprezentace je dotaz, jak se mu líbila vojenská přehlídka, které se letos v Pekingu zúčastnil. Řekl, že to byl jeden z nejsilnějších okamžiků a setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem si ponese navždy v srdci. Poté následuje ještě několik dotazů, kde se Nedvěda moderátorka zeptá, kdo je nejhezčí fotbalista a co si myslí o čínském fotbalu. Nakonec se rozhovor přesune k ústřednímu tématu, tedy k Nedvědovým vlasům: „Jaktože máte takhle zlaté, dlouhé vlasy?“ Fotbalista reaguje větou, že s delšími vlasy je méně práce, načež se dlouhovlasá moderátorka srdečně zasměje. Po chvíli rozhovor končí a Pavel Nedvěd ještě doporučí několik míst na procházku po Praze, načež dostane dárek.

Show pokračuje v čínském studiu, kde si moderátoři zatančili s Taťánou Kuchařovou. Delší dobu mluví o jejím půvabu až přijde řeč na to, zda má přítele. „Ano, mám přítele“, řekne Miss World z roku 2006, rozhrne se opona a za dramatické hudby vkráčí do sálu Ondřej Brzobohatý.

Johnny Depp nebo Ondřej Brzobohatý?

„Vy jste Johnny Depp?“, ptá se jeden z moderátorů. „Ne, to je můj bratr,“ vtipkuje Brzobohatý. A už se připravuje k hudebnímu vystoupení. Moderátoři se ještě vyptávají na vztah s Taťánou Kuchařovou a představují Česko jako zemi hudebních skladatelů: Antonín Dvořák, Bedřich Smetana... Češi mají hudbu v krvi. Nakonec si všichni dohromady zazpívají jakousi čínskou zamilovanou skladbu, Kuchařová s Brzobohatým se zúčastní zábavní hry, která končí polibky a tím končí segment o romantice v Česku.

Zbývá už jen část o jídle. Šéfkuchař Marek Raditsch za přítomnosti generálního konzula České republiky v Šanghaji Richarda Krpače připraví tatarák s česnekovým chlebem, který si všichni pochválí a přidávají další důvod, proč navštívit Česko: kvůli vepřovému kolenu, které také stihnou během pořadu ochutnat a rozdat některým divákům. Jeden z moderátorů přežvykuje vepřové maso a u toho zasněně vykřikne: „Jako bych byl zase v Praze“.

Kdo jsou ‚Tvrdíkovi‘ Číňané? Slávii platí i propagandisté, kteří volají po vládě silné ruky

Generální konzul ČR v Šanghaji Richard Krpač ještě působivě shrne důvody, proč by měli Číňané navštívit Česko: 1) kvůli romantice, protože Praha je strašně romantická, 2) Kvůli pivu, protože pivo máme nejlepší, 3) Kvůli českému křišťálu, protože pivo je třeba pít v krásných nádobách, 4) Kvůli českým ženám, protože vypadají dobře. Poslední důvod ještě poeticky okomentuje jeden z moderátorů: „Vlasy tamnějších dívek jsou jako to pivo. Jsou zlaté a podobně se třpytí“.

Tím končí výtah z pořadu, který má přitáhnout další turisty z Číny do Česka a který během jednoho večera vidělo jen na internetu přes milion lidí. Show trvá přes sedmdesát minut. Celý pořad je možno zhlédnout zde, i přes pasáže v češtině je ale většina ve standardizované čínštině a k dispozici nejsou jiné, než čínské titulky.

Autor: Lidovky.cz