Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Tátu, mámu dětem‘. V Bratislavě protestovali gayové i zastánci tradiční rodiny

Na Slovensku protestovali gayové i zastánci tradiční rodiny (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Slovensku protestovali gayové i zastánci tradiční rodiny (ilustrační snímek). | foto:  František Vlček, MAFRA

Bratislava Stovky lidí přišly v sobotu do centra Bratislavy na shromáždění lidí jiné než heterosexuální orientace (LGBT). Gaye a lesbičky přišla podpořit také slovenská veřejná ochránkyně práv Mária Patakyová, která z pódia upozornila na chybějící posun v otázce práv LGBT komunity na Slovensku. Kvůli své účasti na akci Duhový pride Bratislava se ombudsmanka podobně jako loni stala terčem kritiky jedné z vládních stran. Stovky lidí se odpoledne zúčastnily v Bratislavě i jiného shromáždění, které zorganizovali zastánci tradiční rodiny z řad konzervativních občanských aktivistů.

Mezi účastníky shromáždění za zviditelnění LGBT komunity nechyběly duhové vlajky, symbol gayů a lesbiček, jakož i transparenty za registrovaná partnerství párů stejného pohlaví, které Slovensko dosud nezavedlo. Podobná shromáždění se každoročně konají po celém světě.

„Letos jsme se rozhodli zviditelnit téma odchodu mladých LGBT lidí. Loni nám z průzkumu vyplynulo, že až dvě třetiny z nich zvažují odchod ze Slovenska,“ řekl novinářům Martin Macko, zástupce Iniciatívy Inakosť, která v zemi hájí práva lidí jiné než heterosexuální orientace. Macko dodal, že cílem akce je také upozornit na chybějící ukotvení registrovaných partnerství ve slovenském právním řádu, což podle něj způsobuje členům LGBT komunity problémy v praktickém životě.

Macko uvedl, že loňského ročníku akce Duhový pride se v Bratislavě zúčastnily tři tisíce lidí a že letos je účast patrně vyšší.

Na akci, do jejíhož programu organizátoři zařadili také průvod ulicemi Bratislavy, dohlížely početné policejní hlídky. V roce 2010 historicky první demonstraci gayů, lesbiček a lidí s jinou než heterosexuální orientací na Slovensku narušily útoky extremistů.

Na Slovensku za rok nic nového, řekla slovenská ombudsmanka

„Homosexualita se nemá léčit, ale respektovat. Právní úprava (registrovaných) partnerství není v rozporu s našimi tradičními hodnotami a ani je neohrožuje. Po roce musím konstatovat, že na Slovensku nic nového,“ řekla v projevu slovenská ombudsmanka, kterou dav přivítal potleskem.

Slovenská národní strana (SNS), jedna ze stran tříčlenné koalice sociálnědemokratického premiéra (Směr-SD) Petera Pellegriniho, se již předem pustila do Patakyové za její ohlášenou účast na shromáždění LGBT komunity.

SNS v prohlášení napsala, že skutečnost, že místo veřejných aktivit na ochranu práv zranitelných skupin se Patakyová coby ombudsmanka chodí „ostentativně bavit na společné ‚Duhové průvody‘ rozličných sexuálních komunit, svědčí o její absolutní nezpůsobilosti korektně a zodpovědně vykonávat důležitou funkci veřejného ochránce práv“. Patakyová, kterou za ombudsmanku navrhla další koaliční strana Most-Híd, byla do funkce zvolena parlamentem v tajné volbě loni.

‚Máma a táta jsou pro děti to nejlepší‘


Zastánci tradiční rodiny uspořádali odpoledne v Bratislavě vlastní shromáždění Hrdí na rodinu, které svolali na náměstí u sídla slovenského prezidenta.

„Vy jste ti, kdo přišli ukázat, že láska otce a matky je pro děti stejně nenahraditelná. Přišli jsme ukázat, že táta a máma jsou pro děti to nejlepší. Nikdo nemůže nahradit pohlazení mámy. Nikdo nemůže nahradit ochranu otce,“ řekl z pódia jeden z organizátorů akce Hrdí na rodinu Anton Chromík z iniciativy Aliance za rodinu.

Mnozí z účastníků si oblékli trička červené barvy s nápisy „Tátu, mámu dětem“ či „Máma a táta navždy“ a drželi v rukou červené balónky. Pro červenou barvu se organizátoři rozhodli z důvodu, že představuje symbol lásky.

Z iniciativy Aliance za rodinu se před třemi lety uskutečnilo na Slovensku referendum o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví a o dalších dvou otázkách na ochranu tradiční rodiny. Lidové hlasování ztroskotalo na nízké účasti.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!