Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Tátu, mámu dětem‘. V Bratislavě protestovali gayové i zastánci tradiční rodiny

Svět

  17:08
Bratislava - Stovky lidí přišly v sobotu do centra Bratislavy na shromáždění lidí jiné než heterosexuální orientace (LGBT). Gaye a lesbičky přišla podpořit také slovenská veřejná ochránkyně práv Mária Patakyová, která z pódia upozornila na chybějící posun v otázce práv LGBT komunity na Slovensku. Kvůli své účasti na akci Duhový pride Bratislava se ombudsmanka podobně jako loni stala terčem kritiky jedné z vládních stran. Stovky lidí se odpoledne zúčastnily v Bratislavě i jiného shromáždění, které zorganizovali zastánci tradiční rodiny z řad konzervativních občanských aktivistů.
Na Slovensku protestovali gayové i zastánci tradiční rodiny (ilustrační snímek).

Na Slovensku protestovali gayové i zastánci tradiční rodiny (ilustrační snímek). foto:  František Vlček, MAFRA

Mezi účastníky shromáždění za zviditelnění LGBT komunity nechyběly duhové vlajky, symbol gayů a lesbiček, jakož i transparenty za registrovaná partnerství párů stejného pohlaví, které Slovensko dosud nezavedlo. Podobná shromáždění se každoročně konají po celém světě.

„Letos jsme se rozhodli zviditelnit téma odchodu mladých LGBT lidí. Loni nám z průzkumu vyplynulo, že až dvě třetiny z nich zvažují odchod ze Slovenska,“ řekl novinářům Martin Macko, zástupce Iniciatívy Inakosť, která v zemi hájí práva lidí jiné než heterosexuální orientace. Macko dodal, že cílem akce je také upozornit na chybějící ukotvení registrovaných partnerství ve slovenském právním řádu, což podle něj způsobuje členům LGBT komunity problémy v praktickém životě.

Přes sedmdesát tisíc lidí podepsalo petici za manželství i pro gaye a lesby

Macko uvedl, že loňského ročníku akce Duhový pride se v Bratislavě zúčastnily tři tisíce lidí a že letos je účast patrně vyšší.

Na akci, do jejíhož programu organizátoři zařadili také průvod ulicemi Bratislavy, dohlížely početné policejní hlídky. V roce 2010 historicky první demonstraci gayů, lesbiček a lidí s jinou než heterosexuální orientací na Slovensku narušily útoky extremistů.

Na Slovensku za rok nic nového, řekla slovenská ombudsmanka

„Homosexualita se nemá léčit, ale respektovat. Právní úprava (registrovaných) partnerství není v rozporu s našimi tradičními hodnotami a ani je neohrožuje. Po roce musím konstatovat, že na Slovensku nic nového,“ řekla v projevu slovenská ombudsmanka, kterou dav přivítal potleskem.

Nadávky, násilí i diskriminace ve zdravotnictví. Gayové na Slovensku se bojí

Slovenská národní strana (SNS), jedna ze stran tříčlenné koalice sociálnědemokratického premiéra (Směr-SD) Petera Pellegriniho, se již předem pustila do Patakyové za její ohlášenou účast na shromáždění LGBT komunity.

SNS v prohlášení napsala, že skutečnost, že místo veřejných aktivit na ochranu práv zranitelných skupin se Patakyová coby ombudsmanka chodí „ostentativně bavit na společné ‚Duhové průvody‘ rozličných sexuálních komunit, svědčí o její absolutní nezpůsobilosti korektně a zodpovědně vykonávat důležitou funkci veřejného ochránce práv“. Patakyová, kterou za ombudsmanku navrhla další koaliční strana Most-Híd, byla do funkce zvolena parlamentem v tajné volbě loni.

‚Máma a táta jsou pro děti to nejlepší‘

Zastánci tradiční rodiny uspořádali odpoledne v Bratislavě vlastní shromáždění Hrdí na rodinu, které svolali na náměstí u sídla slovenského prezidenta.

„Vy jste ti, kdo přišli ukázat, že láska otce a matky je pro děti stejně nenahraditelná. Přišli jsme ukázat, že táta a máma jsou pro děti to nejlepší. Nikdo nemůže nahradit pohlazení mámy. Nikdo nemůže nahradit ochranu otce,“ řekl z pódia jeden z organizátorů akce Hrdí na rodinu Anton Chromík z iniciativy Aliance za rodinu.

V Moskvě zadrželi britského aktivistu. Protestoval proti stíhání gayů v Čečensku

Mnozí z účastníků si oblékli trička červené barvy s nápisy „Tátu, mámu dětem“ či „Máma a táta navždy“ a drželi v rukou červené balónky. Pro červenou barvu se organizátoři rozhodli z důvodu, že představuje symbol lásky.

Z iniciativy Aliance za rodinu se před třemi lety uskutečnilo na Slovensku referendum o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví a o dalších dvou otázkách na ochranu tradiční rodiny. Lidové hlasování ztroskotalo na nízké účasti.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat