30. dubna 2017 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taxislužba pro migranty? Podle italského ministra záchranáři pomáhají pašerákům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 49Diskuse
Migranti na přeplněném člunu (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti na přeplněném člunu (Ilustrační foto) | foto: Reuters

ŘÍM Italský ministr zahraničí Angelino Alfano v sobotu podpořil sicilského prokurátora, který obvinil některé evropské záchranáře, že pomáhají v nezákonné aktivitě pašerákům migrantů přes Středozemní moře. Útvar, který vyšetřuje podezření, že převáděči si nevládní organizace platí, od února vede Carmelo Zuccaro.

Ten naposledy ve čtvrtek řekl, že někteří záchranáři mohou přímo od pašeráků dostávat finanční odměnu. „Stoprocentně souhlasím s prokurátorem Zuccarem, protože položil skutečnou otázku. Ti, kteří jsou rozhořčeni, jsou pokrytci,“ řekl Alfano podle agentury AFP.

Zuccarovy výroky vyvolaly v zemi rozsáhlou polemiku. Italský ministr spravedlnosti Andrea Orlando v pátek podle agentury ANSA varoval před zevšeobecňováním a házením všech záchranářů do jednoho pytle. Zároveň ale zdůraznil, že pokud si někdo zaslouží být potrestán, potrestán by také být měl.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny italského parlamentu Laura Boldriniová Zuccara kritizovala, že podezírat bez náležitých důkazů záchranáře, že jsou placeni pašeráky, je „vážné a nezodpovědné“. „Zachraňování životů v moři je povinnost. Ti, kteří to dělají, nepáchají zločin,“ dodala Boldriniová v pátek na Twitteru.

Neziskové organizace pod palbou kritiky

Šéf parlamentní komise zabývající se migrační krizí Federico Gelli se v pátek zdržel výraznějšího komentáře. Řekl, že 9. května si členové komise Zuccara vyslechnou. Podle něho je důležité se zaobírat tím, proč se tak prokurátor vyjadřuje. Zároveň ale varoval před diskreditací mnoha záchranářských organizací, bez kterých by se nouzová situace nedala zvládnout.

Činnost záchranářů ale kritizuje také evropská pohraniční agentura Frontex, podle níž libyjským pašerákům migrantů jejich nezákonné aktivity přinejmenším usnadňují.

Organizace jako je Save the Children, Proactiva Open Arms a SOS Mediterranée taková obvinění odmítly a zdůraznily, že jejich jediným cílem je záchrana lidských životů.

Admirál Enrico Credendino, velitel operace EU zaměřené proti převáděčům před měsícem prohlásil, že nevládní organizace jsou pro migranty „zvacím“ faktorem. Jejich lodě prý dnes čekají na uprchlíky plavící se na chatrných člunech jen těsně za hranicemi libyjských vod.

Italské populistické Hnutí pěti hvězd, které v současné době vede italské průzkumy veřejného mínění, nazvalo záchranáře „taxislužbou“ pro migranty.

ČTK
  • 49Diskuse

Najdete na Lidovky.cz