Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tažení proti eurosmlouvě

Zprávy z EU

  10:54
BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) - Pohrobek zamítnuté euroústavy - Lisabonská smlouva -ještě ani nezačala platit, hlavní vládní strana nicméně už proti textu otevřela novou frontu. Občanští demokraté oznámili, že se chtějí pokusit změnit systém hlasování v unii, který právě nová smlouva unie obsahuje. Má se tak stát peticí, k níž chce strana sehnat milion podpisů.

Jan Zahradil foto: Tomáš KristLidové noviny

Potvrdil to včera na okraj debaty Evropského parlamentu o nové smlouvě šéf europoslanců ODS Jan Zahradil. Občanští demokraté se při hlasování o zprávě, jež smlouvu ocenila, na rozdíl od drtivé většiny poslanců zdrželi. Jedním z důvodů byl fakt, že sněm „nepřijal pozměňovací návrh ODS požadující, aby se po vstupu smlouvy v platnost začalo znovu jednat o hlasovacím systému“ v unii.

„Nikdy jsme se netajili, že hlasování v unii, které zavádí Lisabonská smlouva, považujeme za špatné. A nikdy jsme neříkali, že schválením smlouvy to pro nás končí,“ sdělil eurošéf ODS. Protest na půdě parlamentu podle něj byla „jedna z možností, která nevyšla“. „Druhá možnost je milionová petice za změnu hlasování. Pravděpodobně bychom do ní šli, ačkoli by to bylo logisticky náročnější,“ dodal Zahradil.

Podmiňovací způsob v jeho řeči souvisí s tím, že petice k vedení unie s nejméně milionem podpisů lidí z více zemí najednou zavádí právě až Lisabonská smlouva. Ta ale ještě neplatí. Státy ji teď mají k ratifikaci a v platnost vstoupí nejdříve v lednu 2009 - pokud text žádná země nezamítne.

Domácí koalice včetně hlavní vládní strany se za smlouvu postavila a bude chtít po poslancích a senátorech, aby jí při ratifikaci schválili. Tak se vyjádřil předseda ODS a premiér Mirek Topolánek, už když byla smlouva loni v říjnu definitivně dohodnuta.

Jan Zahradil nicméně v souhlasu vedení ODS se smlouvou a jím taženým novým bojem proti textu rozpor nevidí. Topolánek podle něj „o akci samozřejmě ví a samozřejmě ji podporuje“. „Vláda už jenom debatu o hlasování otevřít nemůže. Tak musíme převzít iniciativu my,“ řekl Zahradil. Stanovisko premiéra se včera nepodařilo získat.

Šéf eurojednotky ODS nepovažuje za „střílení si do vlastní nohy“ ani fakt, že bojkot smlouvy přichází ještě předtím, než ODS půjde žádat domácí zákonodárce o přízeň vůči textu. „Není to žádný podraz na našem vedení nebo na vládě; jen pořád platí, že systém hlasování je špatný,“ upřesnil Zahradil.

Lisabonská smlouva už dorazila do obou komor parlamentu a ty by tak měly v nejbližší době formálně zahájit ratifikační proces v Česku. Čeká se, že prvním krokem bude odeslání textu k přezkumu Ústavním soudem. Podobně jako ODS - zdržením se - hlasoval včera ještě lidovecký europoslanec Jan Březina. Komunisté a Jana Bobošíková byli proti, naopak ve prospěch se vyjádřili sociální demokraté, zástupci SNK-ED a poslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!