Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Tchaj-wan Číně neuteče a Peking určitě nechce válku s USA, říká před sjezdem čínských komunistů expert


Čínský prezident Si Ťin-pching | foto: AP

Premium Rozhovor
Čína je připravena na tento víkend začínající 20.¬ sjezd Komunistické strany země a upevnění kultu osobnosti prezidenta Si Ťin-pchinga. Stane se tak v době, kdy sílí finanční krize a roste nespokojenost kvůli tvrdým lockdownů. Expert očekává, že horkými tématy budou třeba i válka na Ukrajině, nebo sporné vypořádávání se země s onemocněním covid-19.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Rudolf Fürst

Cílem sjezdu čínských komunistů, který obvykle trvá týden a účastní se jej téměř 2300 vybraných delegátů, je kromě jmenování vedení země také zhodnocení práce strany za posledních pět a nastavení plánu na další pětiletku. Politické byro Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS) předem avizovalo, že „20. celostátní sjezd je sjezdem velkého významu, kdy se celá strana a národ vydávají na novou cestu k vybudování moderní socialistické země ve všech ohledech.“

Podle sinologa Rudolfa Fürsta z Ústavu mezinárodních vztahů však pouze pokračuje utužení moci centra a politické družiny Si Ťin-pchinga. „Si garantuje mocenský vzestup Číny mezinárodně a uspokojuje potřebu stranických elit mít silný stát,“ říká expert v rozhovoru pro Lidovky.cz. Dodává, že v Číně je sice již hodně vzdělaných a bohatých lidí, kterým nemusí Siho režim a třeba i sporná strategie boje proti covidu-19 vyhovovat, rozhoduje však strana.

Lidovky.cz: Si Ťin-pching je generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny už deset let. Očekává se, že bude znovu zvolen. Existuje vůbec nějaká šance, že by to tak nedopadlo?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!