130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Pixabay.com

Tchaj-wanu chybí vakcíny, viní Čínu. Jen málo obyvatel má přirozenou imunitu, počet nakažených prudce stoupá

Svět
  •   5:00
PEKING/PRAHA - Dlouhou dobu se zdálo, že Tchaj-wanu se jako jednomu z mála států světa podařilo udržet pandemii pod kontrolou během první i druhé vlny. Několik posledních týdnů to už neplatí. Ostrov na dohled Číny se potýká s prudce se zvyšujícím počtem nakažených. Zároveň nemá dost očkovacích látek. Na 23 milionů obyvatel připadá aktuálně necelý milion vakcín od společností AstraZeneca a Moderna.

Podle místní vlády může za chybějící očkovací látky komunistická Čína, která dlouhodobě považuje Tchaj-wan za svou součást a snaží se ho na mezinárodním poli všemi prostředky izolovat. Peking nutí i zahraniční partnery, aby přistoupili na „politiku jedné Číny“.

Čína aplikovala již 704 milionů vakcín. Ne ve všech částech země je ale vakcína snadno dostupná

Před několika dny obvinila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen Peking, že zabránil v dodávce vakcín od německé firmy BioNTech. „Podpis smlouvy s výrobcem byl těsně před dokončením, ale pak došlo k jeho neustálému odkládání, protože se do toho začala míchat Čína,“ uvedla na Facebooku.

Následující den to rozvedl tchajwanský ministr zdravotnictví, když prohlásil, že BioNTech prý po jeho vládě požadovala, aby v připravované tiskové zprávě oznamující dohodu na kontraktu vypustila označení „země“, které by mohlo navodit dojem, že v případě Tchaj-wanu se jedná o samostatný stát. Následně pak údajně zástupci firmy začali hovořit o potížích s dodávkami vakcíny a požadovat delší čas na změny ve smlouvě, ačkoli na jejím vypracování se pracovalo od února.

Americká dvoukolejnost. USA posilují vztahy s Tchaj-wanem, zároveň ale potřebují i Čínu

Zatím není jasné, kde se stala chyba. Spekuluje se ale, že za prodlevou dodávek může být čínský koncern Fosun. Ten získal před nějakou dobou exkluzivní práva na distribuci vakcín od BioNTech v Číně. Vzhledem k velikosti, a tím pádem i důležitosti čínského trhu mohl tlačit na firmu BioNTech, aby smlouvu s tchajwanskou vládou neuzavírala. Fosun je sice soukromou společností, nebyla by ovšem první firmou, která své obchodní aktivity přizpůsobila směrnicím Pekingu.

Na počátku řetězce byli piloti

Pandemická situace na Tchaj-wanu zůstává velmi napjatá. Před několika týdny zaznamenaly jeho úřady vůbec nejvíc nakažených od chvíle, co se koronavirus loni na jaře objevil. V polovině května to bylo až 2600 nových případů denně, přičemž reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí se může nakazit od jednoho infikovaného, činilo 15. V posledních dnech se situace stabilizovala a přibývá mezi 300 a 400 případy denně.

Ve srovnání s některými podobně velkými státy v Evropě se mohou čísla jevit jako nízká. Avšak na Tchaj-wanu nebyli v minulých měsících prakticky žádní nakažení, takže jeho obyvatelé se mohli bez omezení oddávat běžnému životu.

Čína pořádá u Tchaj-wanu manévry, její stíhačky narušily vzdušný prostor. Ostrov je prý připraven se bránit

Pro boj s pandemií vsadila vláda na důsledné sledování infikovaných, přičemž dodržování domácí karantény bylo sledováno prostřednictvím dat z GPS. I díky tomu se podařilo vystopovat kompletní infekční řetězce. Podařilo se tak odhalit, že původci současné pandemické vlny na Tchaj-wanu jsou piloti státní letecké společnosti China Airlines, kteří infekci zavlekli do země. Od nich se nakazili členové posádky, následně jejich rodiny a posléze další lidé, nejprve v severní části ostrova, později ve zbytku země.

Úřady mezitím zavedly řadu kroků a omezení, včetně povinného nošení roušek na veřejnosti, které většina obyvatel už beztak nosila. Tím, že počet nakažených na ostrově byl dosud ve srovnání s jinými státy nízký, je na podobně nízké úrovni i přirozená imunita obyvatel. Očkování obdržela dosud necelá dvě procenta z nich.

Autor: Robert Schuster
  • Vybrali jsme pro Vás