17. května 2019 9:06, aktualizováno  10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tchaj-wan povolil sňatky homosexuálů. Jako první asijská země

Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se sešly stovky stoupenců posílení práv... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se sešly stovky stoupenců posílení práv... | foto: ČTK

TCHAJ-PEJ Tchajwanský parlament v pátek schválil zákon povolující manželství osob stejného pohlaví. Tento ostrov se stal první zemí v Asii, která sňatky homosexuálů legalizovala. Informují o tom agentury.

Páry tvořené osobami stejného pohlaví budou mít plná manželská práva v oblastech, jakou jsou daně, pojištění a péče o děti. Páry dostanou i omezenou možnost adopce dětí. Poslanci debatovali o třech podobách zákona a vybrali tu nejliberálnější verzi.

Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se navzdory dešti sešly tisíce stoupenců posílení práv homosexuálů s vlajkami v barvách duhy. Rozhodnutí poslanců, přijaté navzdory hlubokému rozdělení společnosti ohledně rovnosti heterosexuálních a homosexuálních manželství, přivítali. Objímali se, tekly slzy radosti a zněly výkřiky jako „První v Asii!“ a „Tchaj-wane, jdeš správně!“ poznamenala agentura Reuters.

Homosexuální sňatky ve světě

  • Homosexuální sňatky na celostátní úrovni umožňuje ve světě 26 zemí, z toho 17 v Evropě. Většina těchto států umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry. Tchaj-wan se stane 27. zemí na světě a zároveň první v Asii.
  • I v jiných zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v některých částech, například v určitých státech Mexika.
  • Další země pak umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví. První z nich se v roce 1989 stalo Dánsko; ČR uzákonila registrované partnerství v červenci 2006.
  • Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. 

Tchajwanský ústavní soud v květnu 2017 stanovil, že základní zákon země umožňuje sňatky osob stejného pohlaví a dal parlamentu dva roky na to, aby odpovídajícím způsobem upravili zákony země.

Legalizace sňatků osob stejného pohlaví se ale zkomplikovala loni na podzim, co se proti rovnosti sňatků bez ohledu na pohlaví postavili voliči v referendu. Vyslovili se pro to, aby manželství bylo definováno jako svazek muže a ženy. V důsledku toho se země rozhodla neměnit dosavadní definici manželského svazku a k tomu přijala ještě zvláštní zákon týkající se manželství lidí stejného pohlaví, připomíná na svých internetových stránkách britská BBC.

Otevřená společnost

Tchaj-wan se těší pověsti země s otevřenou společností. Vstřícný vůči gayům a lesbám je už od 90. let. Každoroční pochod s názvem Gay Pride v hlavním městě Tchaj-peji patří k největším v Asii.

Zákon vstoupí v platnost, až ho podepíše tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. „Máme dnes příležitost změnit historii a ukázat světu, že progresivní hodnoty mohou ve východoasijské společnosti zakořenit,“ napsala prezidentka na twitteru před hlasováním. „Můžeme světu ukázat, že láska vítězí,“ dodala.

„Jak můžeme ignorovat výsledek referenda, které ukázalo vůli lidí?“ ptal se opoziční zákonodárce John Wu před hlasováním a vybízel k dalšímu dialogu ve společnosti ve snaze najít přijatelné kompromisní řešení.

Přijatý zákon podle konzervativců pošlapal vůli sedmi milionu voličů, kteří v referendu hlasovali proti rovnosti homosexuálních sňatků s heterosexuálními. Veřejnost podle nich na to odpoví ve volbách v příštím roce. Konzervativci se stavějí proti manželství osob stejného pohlaví.

ČTK