6. září 2009 10:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tchaj-wan promítne film o ujgurské aktivistce, čeká se odpor Číny

Rebija Kadírová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rebija Kadírová | foto: ČTK

TCHAJ - PEJ Organizátoři filmového festivalu na Tchaj-wanu chtějí příští měsíc promítnout dokumentární snímek o exilové ujgurské aktivistce Rebije Kadírové. Oznámila agentura AP s tím, že lze s určitostí očekávat protest čínské vlády.

Film byl promítnut nedávno na filmovém festivalu v Austrálii a čínská vláda už před jeho uvedením požadovala, aby jej organizátoři stáhli z programu. Melbournský festival jej však za zpřísněných opatření uvedl a přítomna byla i protagonistka.

Kadírová kategoricky odmítá obvinění Pekingu, že nese vinu na etnických nepokojích ze začátku července, které si v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vyžádaly téměř 200 mrtvých.

Snímek The 10 Conditions of Love (Deset podmínek lásky) je zařazen na program festivalu v Kao-siungu a jeho promítnutí takřka jistě vyvolá tvrdý odpor Číny. Peking Kadírovou a její Světový kongres Ujgurů obviňuje z podněcování nepokojů v Sin-ťiangu a separatismu. Zároveň považuje Tchaj-wan jen za svou odštěpeneckou provincii a zneklidňuje jej všechno, co není v
souladu s čínskými zájmy.

Podle organizátora festivalu Liou Siou-jinga rozhodnutí film promítnout nemá nic společného s politikou. Ovšem Kao-siung je baštou opoziční Demokratické pokrokové strany, která se staví za nezávislost ostrova na Číně.

Ovšem i mluvčí tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua, který uskutečňuje politiku sbližování s pevninskou Čínou, prohlásil, že úřady uvedení filmu bránit nebudou, aby byla chráněna svoboda vyjadřování.

Tchaj-wan se oddělil od Číny po občanské válce v roce 1949. Peking nikdy jeho samostatnost neuznal a usiluje o jeho politickou izolaci na mezinárodní scéně.

Na nervy ostrov Pekingu zabrnkal i minulý týden, kdy jej navštívil tibetský dalajlama, aby poskytl útěchu obětem nedávného tajfunu Morakot. Čínská vláda dalajlamu obviňuje ze separatismu a snah o oddělení Tibetu od Číny.

ČTK