130 let
Panda

Panda | foto: Reuters

Tchaj-wan ostře protestuje proti smlouvě o partnerství mezi Prahou a Pekingem

USA
  •   19:09
TCHAJ-PEJ - Tchajwanská vláda ostře protestovala proti partnerství mezi Prahou a Pekingem, které zahrnuje uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny. Podle tchajwanského ministerstva zahraničí tato dohoda mezi oběma metropolemi poškozuje „svébytné postavení“ Tchaj-wanu.

Podle tchajwanské agentury CNA tchajwanská diplomacie požádala o vysvětlení české ministerstvo zahraničí a vyzvalo vedení Prahy k sjednání nápravy.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Čínská republika, jak je oficiální název pro Tchaj-wan, „nikdy nebude akceptovat jakoukoliv formulaci, která očerňuje suverénní postavení země“. Zároveň uvedlo, že Čínská republika je nezávislý suverénní stát od svého založení v roce 1912.

Pandí diplomacie

Pandí diplomacie je pojem, označující situaci, kdy Čína daruje nebo propůjčuje pandu velkou jako diplomatický dar výměnou za určité výhody.

  • První záznamy o této praxi pochází již z období dynastie Tchang ze 7. století.
  • Pandí diplomacie zažila své znovuzrození ve velkém v 2. polovině 20. století, kdy se čínský komunistický režim snažil zlepšit své mezinárodní postavení. Čína během období 1958-83 darovala pandy 23 zemím.
  • Darování pand bylo také typické pro tzv. období „détente“, kdy se začaly oteplovat vztahy mezi Čínou a USA.
  • Čína také nabízela pandy Tchaj-wanu - nikoli jako dar suverénnímu státu, ale na základě vnitrostátního přesunu zvířat. Tchajwanská vláda tedy pandy opakovaně odmítala

„Svět se změnil. Svět se mění pořád a od roku 1989 se změnil hodně,“ zdůvodnila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) návrh, který prosadila. „Je to jeden z dalších kroků, abychom pro Prahu získali pandu,“ dodala.

Tchaj-wan se v roce 1949 po vítězství komunistů v kontinentální Číně stal útočištěm nacionalistů z Čankajškova Kuomintangu. Čínská lidová republika (ČLR) na pevnině i Čínská republika na Tchaj-wanu se pokládají za legitimní představitele čínského národa.

Peking ovšem považuje Tchaj-wan za „dosud neosvobozenou“ provincii ČLR, odmítá jakékoli kroky ostrova směřující k nezávislosti a prohlašuje, že ho přivede zpět pod svou vládu, a to i s pomocí síly, bude-li to nezbytné. Od roku 2008 ale obě strany postupně zlepšují vzájemné vztahy hlavně v oblasti obchodu, podnikání, investic a turistiky.

Tchaj-wan uznávají jen zhruba dvě desítky zemí světa, včetně například Vatikánu. Jde vesměs o malé státy, které jsou na obchodních vztazích s ostrovním státem závislé.

Praha podepíše kritizovanou dohodu s Pekingem. Uznává politiku jednotné Číny

Pražští zastupitelé většinou 35 hlasů v 65členném zastupitelstvu schválili ve čtvrtek pětiletou sesterskou smlouvu s Pekingem, která má přispět k užší spolupráci mezi oběma stranami v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a službách občanům. Krok vyvolal i kritiku mezi českými politiky.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás