„Znám ty lidi velmi dobře, velmi si jich vážím. Vždyť nám sebrali asi 100 procent našeho byznysu s čipy. Myslím, že by nám Tchaj-wan měl za obranu zaplatit,“ řekl bývalý americký prezident Trump v rozhovoru s časopisem Bloomberg Businessweek, který byl zveřejněn v úterý. Samotný rozhovor byl pořízen 25. června. „Víte, my se nelišíme od pojišťovny. Tchaj-wan nám nic nedává,“ prohlásil Trump.
Tchaj-wanská společnost TSMC je největším smluvním výrobcem čipů na světě. Tyto čipy se využívají široké škále zařízení, od aplikací umělé inteligence po chytré telefony a stíhačky. Podle analytiků by jakýkoliv konflikt, který by tento ostrovní stát zasáhl, zanemanal razantní ochromení světové ekonomiky.
USA jsou nejdůležitějším mezinárodním podporovatelem a dodavatelem zbraní Tchaj-wanu, ale žádnou formální obrannou dohodu s ostrovem, který si dlouhé roky nárokuje Čínská lidová republika, nemají. Ze zákona jsou však Spojení státy povinny poskytnout Tchaj-wanu prostředky k obraně. Tchaj-wan si v posledních čtyřech letech opakovaně stěžuje na čínské vojenské aktivity poblíž jeho území, jimiž se Peking snaží vyvíjet nátlak.
Americká hlava státu Joe Biden rozlítil Čínu svými výroky o tom, že USA budou Tchaj-wan bránit, pokud by byl napaden, což je odklon od dlouhodobě zastávaného amerického postoje „strategické nejednoznačnosti“. Washington přitom drží oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. Své styky nadále řídí podle zákona o vztazích s Tchaj-wanem, který mimo jiné opravňuje dodávat na ostrov zbraně obranného charakteru a pokračovat v hospodářských, kulturních a politických stycích.