6. února 2018 17:42, aktualizováno 7. 2 8:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tchaj-wan zasáhlo zemětřesení o síle 6,4 stupně. Mezi 250 zraněnými jsou dva Češi

6. února postihlo Tchaj-wan zemětřesení o síle 6,4 stupně. Spadl tam hotel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 6. února postihlo Tchaj-wan zemětřesení o síle 6,4 stupně. Spadl tam hotel. | foto: Repro Tchaj-wanská televize

TCHAJ-PEJ Tchaj-wan v úterý zasáhlo zemětřesení o síle 6,4 stupně. Ohnisko bylo 22 kilometrů severovýchodně od města Chua-lien v hloubce jednoho kilometru. Ve městě se podle prvních dostupných informací zřítilo několik budov včetně hotelu. Katastrofa si už vyžádala nejméně 4 mrtvé, 85 pohřešovaných a přes 250 zraněných, mezi nimiž jsou i dva Češi.

Kvůli otřesům musela být uzavřena dálnice vedoucí kolem Chua-lienu a používat se nesmí most v tomto městě na východním pobřeží Tchaj-wanu. Úřad tchajwanského prezidenta oznámil, že prezident vyzval vládu, aby ihned aktivovala mechanismy pro případ přírodních katastrof, a aby se co nejrychleji rozeběhly záchranné práce, napsala agentura Reuters.

Lidé pozorující padající budovu při zemětřesení v Tchaj-wanu.
Tchaj-wan zasáhlo zemětřesení o síle 6,4 stupně. Jsou nejméně 2 mrtví a 144...

Nedalekou oblast v neděli zasáhly otřesy o síle 6,1 stupně. V tomto případě se epicentrum zemětřesení nacházelo 14 kilometrů severovýchodně od města Chua-lien a ohnisko bylo v hloubce 7,8 kilometru. Žádné škody ani oběti nebyly hlášeny.

Tchaj-wan často postihují zemětřesení, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. Většinou ale způsobí velmi malé škody. V září 1999 však ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo tehdy na 50 tisíc budov.

Záchranáři vyprošťují zraněné z hotelu.

Záchranáři vyprošťují zraněné z hotelu.

Mezi víc než dvěma sty zraněnými jsou zranění muž a žena z Česka, zřejmě turisté. Bydleli v jednom z hotelů ve městě Chua-lien, který otřesy poškodily.   Jejich zranění jsou lehká, hospitalizace podle lékařů nebyla nutná. Oba jsou v kontaktu se svými příbuznými. Českému rozhlasu Radiožurnálu to řekl zástupce české Ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji Václav Jílek.

„Jsme s nimi ve styku. Naši pracovníci jsou na cestě do Chua-lien. Poskytnou jim potřebnou pomoc a konzulární asistenci. Jsou lehce zraněni a připraveni k cestě do Tchaj-peje, kde budeme vyřizovat další náležitosti,“ řekl o zraněných Češích Radiožurnálu Jílek.

07.února 2018 v 03:53, příspěvek archivován: 07.února 2018 v 07:50

VIDEO: Video shows firefighters in Taiwan attempting to get inside collapsed hotel where at least two people were trapped after 6.4-magnitude earthquake. https://t.co/n50z0NeaZN https://t.co/CK4lVgXP5C

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Video shows firefighters in Taiwan attempting to get inside collapsed hotel where at least two people were trapped after 6.4-magnitude earthquake. https://t.co/n50z0NeaZN https://t.co/CK4lVgXP5C

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.