Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Granáty jsem nosila v podprsence.’ Nepřátele na Donbasu děsí ukrajinská snajperka

Svět

  5:00
PRAHA - Stovky žen na Ukrajině v roce 2014 opustily své běžné životy, práce a rodiny, aby bojovaly proti Ruskem podporovaným separatistům na východě země. Prošly přitom jen krátkým tréninkovým procesem a neměly prakticky žádné zkušenosti s bojem. Tyto studentky, akademičky, úřednice a matky si vzaly na starost celou paletu armádních rolí. A postupem času se ze zdravotnic staly uznávané odstřelovačky a sběračky informací.

Ukrajinská sniperka. foto: Invisible Batallion

Kvůli fotkám s mrtvolou bojovníka Islámského státu přišel o plat. Trump jej elitnímu sniperovi vrátil

„Zažily stejné hrůzy války jako jejich mužští kolegové,“ napsal americký server Defense One, který hovořil s několika příslušnicemi ukrajinských vojenských složek o jejich zážitcích na frontové linii.

„Nikdy jsem si nemyslela, že bych do rukou brala zbraně. Nechápu lidi, kteří se se zbraněmi fotí,“ řekla reportérovi Julia Matvienková, která má u armády přezdívku „Veverka“. V roce 2014, když vypukly boje na východě Ukrajiny, opustila svou práci ekonomky a stala se zdravotnicí. „Během prvního roku války jsem věřila, že bych mohla jako dobrovolník pomoci a dělala jsem vše proto, abych pomohla,“ vysvětlila.

Zbraně vzala do ruky poprvé až když pracovala za frontovou linií v márnici, která se dostala pod palbu artilerie a vojáků. Tehdy se rozhodla, že bude střílet zpět. „Pochopila jsem, že jako dobrovolník nebudu dost výkonná. Tehdy jsem se rozhodla udělat vše, co bude v mých silách, abych se stala sniperkou. A začala jsem jako odstřelovačka zabíjet nepřátele,“ řekla Matvienková, která již čtyři roky zkoumá bojiště přes optiku své zbraně.

Podle jejích kolegů se stala neuvěřitelně cennou členkou týmu. „Když nepřátelé slyší o ženě sniperce, okamžitě se klidí z cesty. Bojí se nás. Na frontě totiž ženy nestřílí jako muži. Je velmi složité pochopit, jak ženy myslí i jak se pohybují,“ dodala. „Navíc se chováme úplně jinak než Rusové.“

Granáty v podprsence

Trénink, který ženám armáda poskytla, však nebyl plnohodnotný. „Bála jsem se dokonce používat granáty,“ popsala Andriana Susaková. Na frontu se dostala v roce 2014, nedostala dobré vybavení ani padnoucí uniformu. „Granáty jsem nosila v podprsence, abych je neztratila.“

Přestože několik měsíců strávila v přední linii, nebyla prý podle svých slov „připravena zabíjet“. Pak ale přišla ofenzíva a několik přátel separatisté zabili jen pár metrů od její pozice. „Tehdy jsem pochopila, že můžu zabíjet, že můžu bránit svou zemi se zbraní v ruce.“

Přesto, že jsou ženy i podle vojáků velice užitečnou součástí armády, velení se k nim příliš přívětivě nechová. Například se žádná z 54 tisíc sloužících žen nemůže stát důstojnicí a podle projektu Invisible Battalion (Neviditelný batalion), jenž se zabývá rolí žen v ukrajinských vojenských složkách, jen 6282 z více než 54 tisíc vojaček má „status bojovnice“, přestože jich více než 10 tisíc sloužilo v přední linii.

Situace se ale zlepšuje a od roku 2017 se ženy mohou ucházet o práci v 63 kategoriích. „I náš trénink se zlepšuje. Když jsem přišla do armády, neexxistoval ani program psychologické přípravy, ani střelby, nic. Teď už tyto věci jsou a i chirurgická příprava,“ dodala Susaková.

Od vypuknutí konfliktu v roce 2014 se Kyjev s povstalci dohodl už na několika desítkách příměří, která ale většinou netrvala dlouho. Přestože intenzita bojů na Donbasu postupně klesá, oddělení vojsk je fakticky prvním hmatatelným výsledkem mírového procesu, na němž se účastníci konfliktu dohodli v roce 2015 v běloruské metropoli Minsku.

Kvůli bojům mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci zemřelo od začátku konfliktu přes 13 tisíc lidí.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...