Francouzští vyšetřovatelé zatkli Durova hned poté, co jeho soukromé letadlo přistálo. Francie usiluje o Durovovo dopadení už delší dobu, a není proto zcela zřejmé, proč francouzsko-ruský miliardář, který se vracel z ázerbájdžánského Baku, zvolil mezipřistání právě ve Francii. O jeho zatčení informoval deník Le Monde.
Vyšetřovatelé viní Durova hned z několika trestných činů od podvodů, obchodování s drogami, kyberšikany a organizovaného zločinu. Šifrovaná aplikace Telegram totiž podle vyšetřovatelů dostatečně nespolupracuje při vyšetřování těchto případů.
„Dost bylo beztrestnosti Telegramu,“ prohlásil jeden z vyšetřovatelů, který se podivil nad tím, že se miliardář s vědomím toho, že po něm Francouzi pátrají, se přece jen rozhodl do země přiletět.
Podle zdroje z justice následně v neděli večer soud v Paříži prodloužil vazbu uvalenou na ruského podnikatele, která tak může trvat až 96 hodin, píše agentura AFP. Do té doby se úřady mohou rozhodnout, zda Durova propustit, nebo proti němu vznést obvinění. Francouzské úřady se k zadržení šéfa platformy Telegram zatím oficiálně nevyjádřily.
Platforma Telegram v neděli večer v prohlášení, které cituje agentura Reuters, uvádí, že Durov nemá, co skrývat. Platforma tvrdí, že dodržuje zákony platné v EU a že její pravidla pro moderování obsahů dodržují standardy obvyklé v odvětví. Podle ní je absurdní, aby za možné zneužití platformy k páchání trestných činů zodpovídal její vlastník. „Očekáváme rychlé vyřešení této situace,“ uvedla společnost v prohlášení.
„Když se v médiích objevila zpráva o zadržení Pavla Durova, okamžitě jsme požádali francouzské úřady o objasnění důvodů a požadovali zajištění ochrany jeho práv a poskytnutí konzulárního přístupu. Francouzská strana se ale zatím vyhýbá spolupráci,“ uvedlo ruské velvyslanectví v Paříži. Ruští diplomaté jsou podle něj v kontaktu s Durovovým právníkem.
Telegram má po celém světě miliony uživatelů a Durov si zakládá na ochraně jejich soukromí. Platforma kvůli tomu čelila kritice už v minulosti a mnozí volali po zablokování takto zašifrovaného obsahu. Ke komunikaci s veřejností ji totiž využívali například i teroristé z takzvaného Islámského státu či američtí radikální nacionalisté.
Pavel Durov se narodil v Petrohradu, někdejším Leningradu. Krátce poté, co založil spolu se svým bratrem Nikolajem sociální síť VK (VKontaktě), se dostal do konfliktu s ruskými orgány. V roce 2014 Rusko opustil a získal občanství karibského státu Svatý Kryštof a Nevis. Od té doby žije i s bratrem v dobrovolném exilu. Durov i nadále financuje vývoj Telegramu a na dálku řídí jeho fungování.