3. prosince 2017 7:42, aktualizováno  9:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Televize ABC News se omluvila za mylnou zprávu o Trumpovi, redaktora suspendovala

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Ilustrační foto: Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Americký prezident Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Televize ABC News se omluvila za mylnou zprávu, podle níž bývalého poradce Bílého domu Michaela Flynna pověřil během volební kampaně stykem s ruskými činiteli sám Donald Trump. Televize uvedla, že udělala „vážnou chybu“, a jednoho ze svých elitních reportérů Briana Rosse za zprávu na čtyři týdny suspendovala, napsala agentura AP.

Televize již v sobotu přiznala, že zpráva nebyla před pátečním odvysíláním důsledně prověřena. Investigativnímu novináři Brianu Rossovi byla kvůli nepravdivé zprávě na čtyři týdny pozastavena činnost bez nároku na plat.

Ross původně tvrdil, že během prezidentské kampaně tehdejší kandidát Trump vyzval Flynna, aby kontaktoval Rusy. Později se Ross opravil a uvedl, že Trump vyzval Flynna k navázání kontaktu s Rusy až po svém zvolení prezidentem, a to ohledně témat jako například spolupráce v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.

Za šíření informace, která se ukázala jako mylná, se televize ABC stala v sobotu terčem ostré kritiky amerických pravicových médií. Podle amerických konzervativních komentátorů byla zpráva ABC News příkladem lživých zpráv, které prý šíří hlavní proud amerických médií a které jsou často terčem kritiky Bílého domu. Prohřešek jedné z hlavních amerických zpravodajských televizí tvrdě kritizovali novináři z pravicového kanálu Fox News nebo z ultrakonzervativního serveru Breitbart News.

Podle aktuálních informací Flynna stykem s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem nepověřil Trump, ale jeho zeť Jared Kushner a bývalá náměstkyně bezpečnostního poradce Bílého domu Kathleen McFarlandová. Ani tato dvě jména ovšem oficiální protokoly z Flynnova výslechu neobsahují. Média je publikovala s odvoláním na nejmenované členy Trumpova týmu.

Kritika Trumpa

Trump ve svém sobotním příspěvku na twitteru uvedl, že musel zbavit úřadu svého bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna, protože lhal úřadům. Trumpův tweet naznačuje, že šéf Bílého domu možná věděl o Flynnových lžích předtím, než vyzval šéfa FBI, aby jeho bývalého poradce nevyšetřoval, napsala agentura Reuters s odvoláním na právní experty.

Pokud Trump věděl, že Flynn lhal FBI, a přesto řekl vyšetřovatelům, aby se případu dále nevěnovali, pak to představuje maření spravedlnosti, uvádějí prezidentovi kritici. List The Daily Telegraph připomněl, že maření spravedlnosti je jedním z důvodů, který může vést k zahájení procesu impeachmentu, tedy ústavní žaloby, jež by prezidenta zbavila úřadu.

„Musel jsem generála Flynna vyhodit, protože lhal viceprezidentovi a FBI. K těmto lžím se přiznal. Je to ostuda, protože jeho činy během přechodného období (tedy po listopadovém zvolení a před lednovou inaugurací Trumpa) byly v souladu se zákonem. Nebylo co skrývat!“ napsal prezident v sobotu na twitteru.

Komentátoři začali vzápětí spekulovat, zda se Trump nechtěně nepřiznal k maření spravedlnosti prohlášením, že o Flynnově lhaní FBI věděl už v únoru. Agentura Reuters ale uvedla, že z Trumpova tweetu není jasné, co přesně prezident kdy věděl.

ČTK
  • 32Diskuse

Najdete na Lidovky.cz