Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Televizní debata o brexitu: hádky kvůli uprchlíkům i vývoji ekonomiky

Evropa

  7:38
LONDÝN - Vzájemné osočování znělo o čtvrtečním večeru z obrazovek v dalším duelu mezi stoupenci a odpůrci odchodu Británie z Evropské unie, v čele s bývalým londýnským starostou Borisem Johnsonem a skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou. Diskuse se točila okolo ekonomiky a přistěhovalectví.

Boris Johnson, starosta Londýna foto: Reuters

Johnson a jeho spojenkyně v debatě televizní stanice ITV obvinili příznivce zachování současného stavu, že jejich „ubohá“ kampaň je „založena na strachu“, ale vyhýbá se klíčovým otázkám. Naopak Sturgeonová a její spojenkyně hovořily o „naprosto nehorázné lži“, o kterou se opírá kampaň přívrženců brexitu - že Británii stojí členství v unii 350 milionů liber týdně (asi 12 miliard korun). Nepřihlíží však k dotacím z Bruselu, ani ke slevě, kterou pro britské příspěvky do unijního rozpočtu vyjednala premiérka Margaret Thatcherová.

‚Bolestivá amputace, jež nikomu neprospěje.‘ Čeští europoslanci brexitu nefandí

Johnson v úvodní poznámce vybízel voliče k sebedůvěře a k tomu, aby Británie opět převzala kontrolu nad vlastními hranicemi, institucemi a záležitostmi. Jeho oponentka a současně stranická kolegyně, konzervativní poslankyně Amber Ruddová uvedla, že jako matka nechce riskovat, že odchodem Británie z EU ohrozí budoucnost svých dětí.

Jak řešit migraci?

První otázka z publika se týkala přistěhovalectví. A zatímco stoupenci brexitu argumentovali zhoršujícím se přístupem k veřejným službám v důsledku migrace, stoupenci setrvání upozorňovali, že problém nemá jednoduché řešení. „Naše ekonomika utrpí, jestli vytáhneme padací most,“ varovala Sturgeonová před izolací ostrovů.

Co by přinesl brexit? Neprobádanou cestu pro právníky a diplomaty

„Deset miliard liber ročně odchází do EU a nikdy je znovu neuvidíme,“ burcovala státní tajemnice ministerstva energetiky Andrea Leadsomová, která odchod Británie z EU podporuje. Johnson zase varoval před zánikem pracovních míst v Británii v důsledku dalšího setrvání v EU, která se podle něj mění ve „Spojené státy evropské“. Sturgeonová odpověděla, že Británie je stejně nezávislá jako Francie či Německo a že cílem EU je „spolupracovat ku prospěchu všech“.

O odchodu či setrvání Británie budou voliči rozhodovat za dva týdny v referendu, naplánovaném na 23. června. Televizní debata skončila krátce před tím, než vypršela lhůta pro registraci voličů. Průzkumy veřejného mínění svědčí o velice těsném soupeření obou táborů.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...