23. října 2018 15:39, aktualizováno  18:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozřezané tělo novináře Chášakždího nalezli ve studni konzula, tvrdí britská média

Novinář Džamal Chášakdží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinář Džamal Chášakdží. | foto: ČTK

ISTANBUL/PRAHA Turecké úřady podle britských bulvárních deníků objevily tělo saúdského novináře Džamála Chášakždího. Rozřezané torzo měli vyšetřovatelé nalézt v zahradě saúdského konzula, pravděpodobně ve studni. Podle CNN Türk se našly také zavazadla s novinářovými věcmi. Měla se naházet ve voze patřícímu konzulátu.

Podle britské televize Sky  již policie nalezla ostatky novináře a to v zahradě domu saúdského konzula. Tato zpráva však zatím nebyla oficiálně potvrzena, byť se o ní spekulovalo již v minulosti.  

Zprávu přinesl i bulvární deník the Mirror. Tomu informace poskytl turecký právník Doğu Perincek, předseda Vlastenecké strany. Tělo novináře se podle něj má nacházet ve studni. Podle zdroje, na nějž se odvolává Sky New, byl novinář brutálně zavražděn a i jeho obličej byl „znetvořen“.

Informaci televize Sky přinesla krátce poté, co také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že smrt novináře byla předem naplánovaná vražda, ale že Ankara neví, kde je jeho tělo.

Saúdský novinář Chášakždí na videu z roku 2018.
Novinář po vstupu na diplomatickou půdu.

Televize Sky News s odvoláním na anonymní „vysoce postavené zdroje“ uvedla, že části těla novináře se našly. Podle jednoho ze zdrojů se našly v zahradě istanbulské rezidence saúdskoarabského konzula, jehož rezidenci prohledaly turecké úřady minulý týden. 

Novinářovy věci ve voze

CNN Türk v úterý odpoledne uvedla, že ve voze patřícímu saúdskoarabskému konzulátu v Istanbulu našli turečtí vyšetřovatelé dvě zavazadla, byly v nich Chášukdžího věci, uvedla.

Auto bylo nalezeno již dříve opuštěné v podzemních garážích asi 15 kilometrů od budovy zastupitelství, kde byl novinář zabit.

Svědek, jehož citovala agentura Reuters, uvedl, že turecké vyšetřovatele doprovázel tým ze Saúdské Arábie. Ve voze podle CNN Türk objevili mimo jiné počítač a neupřesněné dokumenty. S prohlídkou auta budou pokračovat ve středu.

Chášukdží, který kritizoval saúdskoarabský režim, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána a od loňska žil v USA, zmizel 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si šel vyřídit doklady kvůli svatbě. 

Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že konzulát opustil živý, až teď o víkendu přiznala, že zemřel při potyčce na konzulátu. Turecko už krátce po novinářově zmizení pracovalo s verzí, že novinář byl zavražděn.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky