23. dubna 2019 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Terčem atentátu měl být na Srí Lance i čtvrtý hotel. Další útoky premiér nevyloučil

Jeden z napadených hotelů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z napadených hotelů. | foto: Reuters

KOLOMBO/PRAHA Srílanský premiér Ranil Vikremasinghe v úterý podle agentury Reuters nevyloučil další atentáty v zemi po sérii nedělních útoků, které zasáhly tři kostely a tři luxusní hotely. Terčem těchto útoků měl být podle předsedy vlády i čtvrtý hotel, ale atentát se nezdařil. Vikremasinghe dodal, že atentáty „mohou mít spojitost“ s teroristickou organizací Islámský stát, která se k nim přihlásila.

V souvislosti s útoky, které si vyžádaly přes 300 mrtvých, byli podle něj dosud zatčeni pouze Srílančané. Někteří z atentátníků vycestovali do zahraničí a vrátili se, řekl premiér. Podle něj je možné, že velikonoční atentáty byly odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu.

Vikremasinghe přiznal, že Srí Lanka byla před útoky varována a že kvůli nim byla sledována indická ambasáda. Varoval také před odchody cizinců ze Srí Lanky a před dopadem útoků na cestovní ruch v zemi.

Reuters s odkazem na tři zdroje obeznámené s vyšetřováním napsal, že srílanské zpravodajské služby na hrozící útoky upozornili několik hodin před prvním atentátem jejich indičtí kolegové.

Interiér jednoho z kostelů, ve kterém se v neděli odehrál teroristický útok.
Jeden z kostelů.

České ministerstvo zahraničí v úterý českým občanům chystajícím se na Srí Lanku doporučilo, aby vzhledem k vyhlášení výjimečného stavu v zemi zvážili odložení cesty, dokud se situace v zemi neuklidní. Těm, kteří už na Srí Lance jsou, doporučilo obezřetnost.