10. listopadu 2014 11:47, aktualizováno  12:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Doněck táhnou děla, v nočním baru v Charkově vybuchla bomba

V centru Charkova na východě Ukrajiny v noci na pondělí vyletěl do povětří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V centru Charkova na východě Ukrajiny v noci na pondělí vyletěl do povětří... | foto: TwitterReprofoto

KYJEV Do východoukrajinského Doněcka, bašty proruských separatistů, míří kolony s vojenskými posilami. Podle Kyjeva se jedná o ruské jednotky, separatisté však tvrdí, že jsou to jejich zálohy. V nočním baru v centru východoukrajinského Charkova mezitím explodovala v noci na pondělí bomba. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice, stav tří je vážný. Prokuratura událost vyšetřuje jako teroristický útok.

V charkovském baru se podle médií scházeli zejména příslušníci dobrovolnických jednotek bojujících na vládní straně proti proruským separatistům.

Informace o příčinách výbuchu se doposud rozcházely. Podle jedné verze došlo k výbuchu plynu, podle druhé explodoval záhadný balíček údajně položený u baru.

Prokuratura charkovské oblasti každopádně dopoledne oznámila, že zahájila trestní stíhání kvůli podezření, že byl spáchán teroristický útok.

O tom je podle portálu censor.net přesvědčen i šéf podniku. „Vybíráme tu pomoc pro uprchlíky, vojáky a sirotky. Myslím, že to byl teroristický útok. Víc ukáže vyšetřování. Ale přímé konkurenty jsme neměli,“ prohlásil Mychajlo Ozerov.

ČTĚTE TAKÉ:

„Charkovští partyzáni si zaslouží jedničku,“ napsala na druhé straně agentura proruských separatistů Novorossija.

Konvoje u Doněcka

Kolem bašty vzbouřenců Doněcka mezitím roste napětí a obavy z propuknutí velkého střetu. Po víkendových zprávách o zintenzivňujících se přestřelkách a vojenských konvojích, včetně děl a tanků, které se k této metropoli proruských povstalců sjíždějí, v pondělí zpravodajové agentury AFP upozornili, že tam míří další kolony.

Město Nikolajevka bude rozdávat teplé bundy přistěhovalcům z Doněcka.
Rozdávání starých věcí od dárců, obyvatel Kyjeva.
Pohled do jednoho z center pomoci přistěhovalcům do Kyjeva.
Povstalecký vůdce Zacharčenko prochází kolem špalíru kozácké stráže.

AFP uvádí, že nedaleko Šachtarsku na cestě k Doněcku bylo v pondělí viděno šest tanků a dva obrněné transportéry. V Makijivce pak novináři zaznamenali konvoj 15 neoznačených kamionů, z nichž 14 táhlo směrem na Doněck děla ráže 122 milimetrů. Všechny vozy byly prý zakryté plachtami, kromě jednoho, na jehož korbě bylo vidět naskládané bedny s municí.

V samém Doněcku se palba ozývala i v noci na pondělí. Agentura Ukrinform napsala, že povstalci opět ostřelovali z minometů a děl pozice ukrajinských sil v oblasti letiště, o něž se již týdny tvrdě bojuje bez ohledu na příměří a které podle Kyjeva nadále kontroluje armáda.

PSALI JSME:

Podle tiskového střediska armádní operace proti povstalcům byly přes noc ostřelovány zvlášť intenzivně pozice vládních sil u města Děbalcevo, ležícího severovýchodně od Doněcka.

Situace v oblastech nazývaných proruskými separatisty Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika se prudce zhoršila po volbách, jež se v režii rebelů konaly 2. listopadu. Hlasování, které mělo za podpory Moskvy potvrdit „legitimitu“ vůdců rebelie, zpochybnilo dohodu o příměří, kterou na počátku září uzavřeli v Minsku představitelé Kyjeva a povstalců s účastí zástupců Moskvy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Ukrajinská vláda a Západ výsledky hlasování ani je samotné neuznávají, Moskva dala najevo, že ho „respektuje“.

K TÉMATU:

Nová šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová v neděli vyjádřila znepokojení nad zprávami pozorovatelů OBSE o vojenských konvojích přijíždějících na východ Ukrajiny. Vyzvala Moskvu, aby ze sousední země stáhla své vojáky a zabránila příjezdu dalších posil povstalcům z ruského území.

Podobně se rovněž v neděli vyjádřil Bílý dům, který Rusko upozornil, že podpora vzbouřencům představuje „do očí bijící porušení“ dohody o příměří.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!