24. července 2011 18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Terorista se ve svém manifestu odvolává i na Klause

Anders Behring Breivik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anders Behring Breivik | foto: Reprofoto

OSLO/PRAHA Norský terorista Anders Behring Breivik ve svém obsáhlém manifestu s názvem "2083 - Evropská deklarace nezávislosti" cituje i některé výroky českého prezidenta Václava Klause.

Muž, který bombami ve vládní čtvrti v Oslu a střelbou na ostrově Utöya zabil nejméně 93 lidí, se v manifestu projevil jako odpůrce multikulturalismu a je přesvědčen o tom, že je třeba zahájit revoluci, která Evropu zbaví muslimů. Od Klause si "vypůjčil" jeho slova, kterými Klaus srovnává Evropskou unii se sovětizačními tlaky.

Doslova Breivik o Klausovi napsal následující: "Konzervativní prezident České republiky Václav Klaus si stěžuje: 'Vždy, když se snažím odstranit nějakou část regulace z dob sovětské éry, řeknou mi, ať už se jedná o cokoli, že se pokouším rušit požadavek Evropské komise.'"

ČTĚTE TAKÉ:

Breivik také o českém prezidentovi píše jako o obdivovateli amerického exprezidenta Ronalda Reagana a "železné lady", bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové. Cituje prezidentův názor, podle kterého rozšířením Unie o deset nových států, převážně postkomunistických zemí střední a východní Evropy, navýšila EU svůj demokratický deficit. "Klaus upozornil, že EU nadále a stále rychleji rozšiřuje počet stránek svých směrnic, jež se dotýkají téměř všech aspektů lidského života a lidské činnosti‘," cituje dále terorista českého prezidenta ve svém manifestu.

Odborník na extremismus Miroslav Mareš v České televizi upozornil na to, že dle verze manifestu, kterou měl k dispozici on, se Breivik odvolává i na určité ideové zdroje z ČR. "Z historie dává Benešovy dekrety a odsun Němců jako možný příklad deportace muslimů a imigrantů z Evropy. V manifestu má také seznam protiimigrantských a krajně pravicových organizací, které by mohly být potencionálními spojenci - českou neonacistickou organizaci Národní odpor a dnes už téměř nefunkční Národní stranu," řekl Mareš.

Václav Klaus se o tragédii v Norsku dozvěděl na své konferenční cestě po Austrálii. Útoky ostře odsoudil. V sobotu zaslal kondolenční telegram norskému králi Haraldu V.

Lidovky.cz, ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.