22. dubna 2016 13:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Terorista z bruselského letiště prý věznil v Sýrii francouzské rukojmí

Najim Laachraoui | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Najim Laachraoui | foto: Reuters

PAŘÍŽ Najima Laachraouiho, který spolu s Brahimem El Bakraouim spáchal v březnu sebevražedný atentát na bruselském letišti, identifikovali bývalí francouzští zajatci v Sýrii jako jednoho ze svých dozorců. Informoval o tom v pátek francouzský tisk s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování.

Laachraouiho prý poznali čtyři francouzští novináři Didier François, Pierre Torres, Edouard Elias a Nicolas Hénin. Muž prý v Sýrii vystupoval pod jménem abú Idrís.

François, který pracoval pro rozhlasovou stanici Europe 1, a fotograf Elias byli uneseni severně od Halabu 6. června 2013. Hénina, píšícího pro časopis Le Point, a fotografa na volné noze Torrese zajali o něco později 22. června. Za jejich únosem stáli podle všeho islamisté z organizace Islámský stát. Čtveřice byla propuštěna v dubnu 2014.

Laachraoui odjel podle dřívějšího vyjádření belgické prokuratury do Sýrie v roce 2013. Tam se přidal k Islámskému státu. Do Belgie se vrátil loni a stal se podle vyšetřovatelů „hlavním pyrotechnikem“ islamistů chystajících březnové útoky na letiště a metro, při nichž zahynulo 32 lidí.

Teroristé z Bruselu (zleva nahoře): zatím neidentifikovaný muž, podle médií jde...
Najim Laachraoui na portrétu zveřejněném belgickou policií. Dole je uvedeno...
ČTK