Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Terorista z Madridu“ dostal 10 let vězení

Svět

  10:47
MILÁN/PRAHA - „Je to moje práce. Ten plán si žádal hodně studování a stál mě hodně trpělivosti. Trvalo mi to dva roky a půl.“ Těmito slovy se prý chlubil usvědčený egyptský terorista Rabeí Usmán Sajjid Ahmad svým podílem na teroristických útocích z Madridu.

Sajíd Usmán Ahmad foto: ČTK

Vyplývá to z přepisu odposlechů citovaných britskou BBC, které soud použil při rozhodování o vině 35letého Egypťana podezřelého z vazeb na teroristickou síť Al Kajda.

Včera byl Ahmad odsouzen k deseti letům vězení - nikoliv však v Madridu, ale v italském Miláně. A teroristické útoky z března 2004 přímo nefigurují ani ve zdůvodnění rozsudku - egyptskému extremistovi bylo dokázáno „pouze“ členství v teroristické organizaci spojené s přípravou útoků v Evropě i mimo ni. „Skupina vedená Rabeím Usmánem je bandou zabijáků, buňkou ozbrojenců, která už udeřila a chce udeřit znovu,“ prohlašoval italský žalobce Mauruzio Romanelli ve své řeči před vynesením rozsudku.

Odsouzený extremista přezdívaný „Egypťan Muhammad“ znal některé z 25 předpokládaných aktérů madridských útoků a určitou dobu pobýval v madridské čtvrti Lavapies, kde někteří z atentátníků bydleli. A právě u jednoho z nich bylo nalezeno jeho telefonní číslo.

Sám Ahmad v době atentátů - v březnu 2004 - na místě činu nebyl, pobýval již od konce předchozího roku v Itálii. Tamní policie tedy začala jeho telefon odposlouchávat a v červnu téhož roku ho společně s dalším Egypťanem Jahjá Mavadem Muhammadem Radžím zadržela. Radží byl včera taktéž odsouzen, a to k pětiletému trestu vězení.

Ahmad se již před vynesením rozsudku snažil zpochybnit nestrannost soudu. „Očekávám, že budu odsouzen, protože jsme v Itálii. Toto je politický proces proti islámu,“ prohlašoval. Včera nebyla žádná jeho reakce zveřejněna, obhájce egyptského extremisty pouze prohlásil, že se proti rozsudku odvolá.

Případ „Egypťana Muhammada“ ale bude mít zřejmě soudní dohru i přímo v Madridu, kam by měl být krátkodobě vydán. Příští rok v únoru tam má totiž začít velký proces s téměř třemi desítkami lidí obviněných z terorismu i dalších „menších zločinů“. Pokud se tresty za jednotlivé skutky sečtou, hrozí sedmi z nich kolem 40 tisíc let vězení. Nejvíc ale mohou strávit ve španělském vězení „pouze“ 40 let.

Autoři:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat