31. prosince 2007 14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teroristé narušili novoroční oslavy

Belgičtí policisté v ulicích Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgičtí policisté v ulicích Bruselu. | foto: ČTK

BRUSEL Teroristická hrozba narušila vítání Nového roku v Belgii. V zemi byl vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti. Bez dalšího upřesnění to sdělil belgický ministr vnitra Patrick Dewael. Bruselská radnice dokonce zrušila kvůli tomu tradiční slavnostní ohňostroj vítající příchod Nového roku.

"Je to maximální úroveň (poplachu). Maximální znamená, že je vyšší než se běžně vyhlašuje na konci roku a než se například vyhlašuje v ostatních evropských metropolích," prohlásil ministr v belgické televizní stanici RTL-TVI. Důvodem k tomu jsou podle něj nové poznatky, které neupřesnil.

Belgická policie 21. prosince zatkla 14 islamistů, kteří podle úřadů chtěli pomoci členovi Al-Káidy Nizarovi Trabelsímu k útěku z belgického vězení. Trabelsí byl v roce 2004 odsouzen k deseti letům vězení za přípravu pumového atentátu na kavárnu na americké vojenské základně v Belgii.

Belgické úřady po zatčení varovaly před zvýšeným rizikem teroristických útoků v zemi během svátků, hlavně v metropoli. Kromě zrušení ohňostroje jsou dnes na příkaz úřadů dříve než obvykle uzavřeny stánky na vánočních trzích a kluziště v centru města.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz