Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teroristé v Sýrii a Iráku se rozhádali. Musel je rozsoudit šéf Al-Káidy

Svět

  13:09
BAGDÁD - Vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí zrušil údajné spojení dvou teroristických organizací působících v Iráku a Sýrii. Zavahrí spojení irácké Al-Káidy a syrské fronty An-Nusra zrušil písemně a jeho vyjádření získala stanice Al-Džazíra.

Hlava teroristické sítě al-Káida, Ajmán Zavahrí. foto: Reuters

Spojení před dvěma měsíci oznámil vůdce Islámského státu v Iráku (ISI) abú Bakr Bagdádí, když prohlásil, že An-Nusra je "odnoží a součástí ISI". To podle Al-Džazíry vyvolalo odliv členů An-Nusry pod novou zastřešující organizaci, kterou Bagdádí označil za Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). V praxi se to projevilo neshodami mezi veliteli na bojišti a také problémy při zásobování.

V dopise, který zaslal Bagdádímu i veliteli An-Nusry abú Muhammadovi Džulánímu, Zavahrí uvedl, že Bagdádí udělal chybu, když spojení ohlásil bez předchozí konzultace s vedením celosvětové Al-Káidy. Oba také ujistil, že Bagdádího polem působnosti zůstane Irák, zatímco Džulání bude rozhodovat o útocích v Sýrii.

Usáma bin Ládin s Ajmánem Zavahrím na archivní fotografii

An-Nusra bojuje na straně syrské opozice proti vládě v Sýrii, otevřeně se ale také hlásí k Al-Káidě. Je považovaná za velmi zdatnou složku boje proti Damašku. An-Nusra působí hlavně na syrském severu, v Aleppu a Idlibu. Z Idlibu prý k ISIL přešlo až 70 procent jejích bojovníků. Ti, kdo přeběhli k ISIL, přestali poslouchat rozkazy vedení An-Nusry.

Spolupráce
Bagdádí a Džulání kvůli tomu obeslali každý zvlášť Zavahrího, který je v Afghánistánu, a požádali, aby jejich neshody vyřešil. Zavahrí, který převzal vedení Al-Káidy po Usámovi bin Ládinovi, spojení obou skupin zrušil, ale doporučil oběma organizacím, aby spolupracovaly a navzájem se podporovaly penězi, zbraněmi i dodáváním bojovníků. Vyzval je, aby nebojovaly mezi sebou, a jmenoval abú Chálida Súrího jako svého zmocněnce a prostředníka.

An-Nusra je na seznamu teroristických organizací v USA a v květnu ji na seznam teroristických skupin zařadila také Rada bezpečnosti OSN.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat