Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Teroristé zaútočili na Bagdád: 96 mrtvých a téměř šest set raněných

Svět

  10:58aktualizováno  12:58
BAGDÁD - Nejméně 95 lidí přišlo o život a přes 560 osob bylo zraněno při dnešním několikanásobném útoku v Bagdádu. Sdělilo to ministerstvo vnitra, které tak zvýšilo původní bilanci 75 mrtvých a přes 300 raněných. Je to nejtragičtější den v Iráku od 30. června, kdy z iráckých měst byly staženy americké bojové jednotky. Mluvčí bagdádské policie přiznal selhání bezpečnostních sil.

Hasiči likvidují ničivé následky teroristických útoků v centru Bagdádu, při nichž zahynulo 75 lidí. foto: ČTK

Mezi cíli dopolední koordinované akce byla ministerstva zahraničí a financí, tedy jedny z nejpřísněji střežených budov ve městě.

Nejničivější byla exploze výbušnin naložených v nákladním autě před ministerstvem zahraničí. Tam zahynulo na 50 lidí. Ministerstvo stojí blízko ostře střežené zóny v centru města a poblíž iráckého parlamentu.

Po výbuchu zůstal na místě kráter široký skoro 30 metrů a hluboký čtyři metry. Svědci tvrdí, že mezi mrtvými jsou kromě úředníků také novináři a členové ochranky.

Podobným způsobem byl proveden útok na ministerstvo financí, kde zahynuly tři desítky lidí. Další lidi zabily dvě bomby, které explodovaly na silnicích, a také dva minometné útoky. Při jednom z nich dopadla podle agentury Reuters střela poblíž sídla OSN ve střežené zóně.

Právě na dnešek připadá 6. výročí útoku na sídlo OSN v Bagdádu. Mezi 22 mrtvými byl tehdy i zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN v Iráku Brazilec Sergio Vieira de Mello. Další z dnešních útoků vyrazil okna a dveře sídlu agentury Reuters ve čtvrti Karráda.

Bezpečnost zajišťují irácké jednotky

"Je to důkaz nedbalosti, odpovědnost plně padá na irácké jednotky," prohlásil mluvčí bagdádské bezpečnosti Kásim Musáví v irácké televizi. K útoku se zatím nepřihlásila žádná skupina, ale Músáví řekl, že byli zatčeni dva členové irácké Al-Káidy a že byla zneškodněna další nálož připravená v autě.

Irácká vláda v srpnu oznámila, že situace v hlavním městem je natolik dobrá, že do 40 dní budou odstraněny betonové bariéry, jimiž Američané oddělili z bezpečnostních důvodů šíitské a sunnitské čtvrti.

Nejnovější útoky mohou podkopat důvěru Iráčanů v premiéra Núrího Málikího před volbami, jež se mají konat v lednu.

"Byly to organizované a tvrdé útoky. Odhalily nepřipravenost a slabost bezpečnostních sil," řekl irácký analytik Hámid Fázil z univerzity v Bagdádu. "Cílem bylo dát Iráčanům i světu najevo, že odboj je stále zde a je schopen zablokovat politický proces," upozornil.

"Teroristé se snaží obnovit násilnosti minulých let a vyvolat mezi Iráčany strach," prohlásil v reakci na dnešní krvavé útoky prezident Džalál Talabání. "Naše bezpečnost musí být připravenější a odhodlanější. Sjednotit se musí také politické skupiny," dodal.

Útoky odsoudil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, švédské předsednictví Evropské unii a francouzský ministr zahraniční Bernard Kouchner.

Málikí byl dnes na návštěvě v Sýrii a žádal její představitele, aby vydali Iráku vůdce bývalé vládní strany Baas, kteří se do Sýrie uchýlili po invazi v roce 2003. Podle Bagdádu jsou právě tito lidé hlavními sponzory sunnitského odboje, který se drží ještě v plné síle na severu země.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!