24. listopadu 2017 14:39, aktualizováno  21:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejbrutálnější útok na egyptské civilisty. V mešitě na Sinaji zemřelo 305 lidí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

KÁHIRA Páteční útok radikálů na mešitu na severu Sinajského poloostrova si vyžádal životy 305 lidí a přinejmenším 130 osob utrpělo zranění. Informovala o tom egyptská státní televize a agentura MENA. Jak uvedla agentura AP, jde o nejbrutálnější útok na egyptské civilisty a nejtragičtější útok na mešitu v zemi.

Svatostánek byl napaden v době poledních modliteb. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Na celém Sinajském poloostrově byla vyhlášena pohotovost a byla uzavřena silnice spojující egyptský Aríš s Rafáhem na hranici palestinského Pásma Gazy. Káhirské letiště zpřísnilo bezpečnostní opatření a Egypt vyhlásil za mrtvé smutek.

Podle policie útočníci mířili na mešitu v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od Aríše, který je střediskem provincie Severní Sinaj. Přijeli ve čtyřech terénních autech, nejdříve odpálili nálož a pak vešli dovnitř a začali střílet na účastníky poledních modliteb. Potom zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků.

Podle svědků incidentu se v mešitě často modlili vyznavači súfismu, což je tolerantní forma islámu, kterou islamističtí radikálové označují za rouhačství. Většina obětí prý pracovala v nedaleké továrně produkující sůl. Muž, který žije poblíž místa útoku, řekl listu The Guardian, že se k mešitě rozběhl poté, co slyšel výbuch. Před mešitou pak viděl těla zabalená do bílé látky. Podle jiných svědků radikálové stříleli i na dav, který se snažil z mešity uprchnout, a také na přijíždějící sanitky.

Prezident Abdal Fattáh Sísí bezprostředně po masakru svolal schůzku se zástupci bezpečnostních sil, aby společně posoudili nezbytné kroky. Následně v televizním projevu oznámil, že Egypt bude pokračovat v boji proti teroru a podobné činy nezůstanou bez odezvy. V pátek večer podle bezpečnostních zdrojů egyptská armáda zahájila nálety v okolí místa útoku - soustřeďují se zejména na horskou oblast , kde se podle úřadů skrývají radikálové.

Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí skládá přísahu.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

V důsledku pátečních událostí Egypt odložil plánované otevření hraničního přechodu Rafáh mezi Egyptem a Pásmem Gazy. Hranice měla být otevřena na tři dny, aby se umožnil přechod civilistům, uvedla agentura MENA. Hnutí Hamás, které dosud vládlo v Pásmu Gazy a které Spojené státy, Evropská unie a Izrael označují za teroristickou organizaci, se v říjnu v Egyptě domluvilo s vládou Fatahu, která vládne na Západním břehu Jordánu a kterou Západ uznává, že jí předá administrativní kontrolu nad pásmem. Dohodu zprostředkoval Egypt.

Na letišti v Káhiře platí zpřísněná bezpečnostní opatření, v hale přibylo vojáků a policistů, na příjezdech k letišti se provádějí kontroly aut. V Egyptě byl vyhlášen třídenní státní smutek.

Soustrast Egyptu vyjádřily mimo jiné Spojené státy, Rusko, Itálie, Francie, Izrael i Česká republika. Prezident Miloš Zeman v kondolenčním telegramu projevil Sísímu, rodinám obětí i egyptskému lidu svou nejhlubší soustrast a zároveň uvedl, že „boj proti terorismu patří také k našim jednoznačným prioritám“. Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že šlo o „hrůzný a zbabělý útok na nevinné věřící“. Moskva ujistila Káhiru, že plně soucítí s egyptským lidem a že je připravena v rámci boje proti terorismu zesílit spolupráci nejen s Egyptem, ale také se všemi zodpovědnými členy mezinárodního společenství.

Italský prezident Sergio Mattarella poslal svému egyptskému protějšku kondolenční dopis, v němž uvedl, že je zprávou o útoku velmi zarmoucen a pachatele označil za „nepřátele svobody slova a vyznání“. Izraelský ministr školství Naftali Bennett prohlásil, že „je čas k mezinárodní soudržnosti v boji proti terorismu, ať už se stane kdekoli“. Pozůstalým kondoloval také francouzský prezident Emmanuel Macron; jako výraz solidarity bude v pátek  zhasnuta pařížská Eiffelova věž.

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na straně druhé. Terčem útoků zřídka bývají civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté. V říjnu 2015 se ale na Sinaji po startu zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě a nikdo nepřežil; příčinou byla nejspíš bomba a k akci se přihlásil Islámský stát (IS). Letos radikálové znásobili v Egyptě útoky na koptské křesťany. V dubnu při útoku na koptský kostel v Tantě a potom v Alexandrii zemřelo nejméně 45 lidí. Výjimkou nebyly ale ani útoky na vyznavače súfismu - loni radikálové sťali jejich předního slepého duchovního a záznam vraždy sdíleli na internetu. Napětí na Sinaji se znásobilo po sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013. Mursí byl do úřadu zvolen za Muslimské bratrstvo, které v době své vlády prosazovalo posílení islámu ve společnosti. Nová vláda je ale zakázala a Mursí si odpykává vysoký trest ve vězení.

Ministerstvo zahraničí české občany před cestami po Sinaji v aktuálním doporučení odrazuje.

Nejtragičtější útoky ve světě za posledních deset let

Somálsko, 14. října 2017 - Dodávka naplněná výbušninami explodovala v somálské metropoli Mogadišu. Při teroristickém útoku zahynulo 358 lidí, na 200 jich bylo zraněno. K útoku se nikdo nepřihlásil.

Irák, 3. července 2016 - Při teroristickém útoku spáchaném příslušníkem Islámského státu v centru Bagdádu zemřelo nejméně 323 lidí, další dvě stovky osob utrpěly zranění.

Egypt, 31. října 2015 - Na egyptském Sinajském poloostrově se po startu zřítilo charterové letadlo s 224 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Příčinou byl nejspíš výbuch bomby, k činu se přihlásil IS.

Egypt, 24. listopadu 2017 - Při teroristickém útoku na Sinajském poloostrově zahynulo nejméně 200 lidí a 125 osob bylo zraněno. Podle místních svědků útočníci mířili na věřící v mešitě ve městě Bir al-Abd. Použili nejprve nálože a pak vešli do mešity a začali na věřící střílet.

Sýrie, 21. února 2016 - Při sérii atentátů v Homsu a Damašku zahynulo na 200 lidí. Ráno při dvou explozích v centru Homsu zemřelo 64 lidí. Při pozdějších čtyřech explozích v šíitské čtvrti Damašku, k nimž se přihlásil IS, přišlo o život 134 osob.

Sýrie, 23. května 2016 - Při útocích ve dvou městech na syrském pobřeží na západě země přišlo o život přes 184 lidí. Exploze ve městě Džabla zabila 136 lidí, v Tartúsu zahynulo 48 osob. Pět útoků spáchali sebevražední atentátníci a při dvou byly použity nálože v autech. K útokům se přihlásil IS.

Indie, 26. listopadu 2008 - Komando deseti teroristů zahájilo večer sérii útoků v Bombaji, včetně bombových atentátů na nádraží a v nemocnici, a na několika místech zajali řadu rukojmích. Při útocích zemřelo 174 lidí a na 300 osob bylo zraněno. Akci provedla pákistánská islamistická skupina Laškare tajjaba.

Irák, 25. října 2009 - Dva sebevražedné útoky na vládní budovy v centru Bagdádu si vyžádaly 155 mrtvých a 721 zraněných. K atentátům se přihlásila sunnitská skupina Islámský stát v Iráku.

Pákistán, 16. prosince 2014 - Ozbrojenci z Tálibánu ráno vnikli v pákistánském Péšávaru do školy, do níž chodí řada dětí pákistánských vojáků, a pozabíjeli 153 lidí, z toho 134 žáků a 19 dospělých.

Afghánistán, 31. května 2017 - Nejméně 150 mrtvých a 300 zraněných si vyžádal atentát ve vládní a diplomatické čtvrti afghánské metropole Kábulu, nálož byla umístěna cisternovém voze.

ČTK