Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mimořádně těsná výhra republikánky v Iowě. Křeslo v Kongresu získala o pouhých šest hlasů

Kandidátka Republikánské strany Mariannette Millerová-Meeksová (na snímku)... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidátka Republikánské strany Mariannette Millerová-Meeksová (na snímku)... | foto: ČTK/AP

Des Moines (USA) Oficiální výsledky listopadových voleb v pondělí vyhlásil i americký stát Iowa, který zažil i jeden extrémně těsný souboj o křeslo ve Sněmovně reprezentantů. Kandidátka Republikánské strany Mariannette Millerová-Meeksová podle konečných čísel porazila demokratku Ritu Hartovou o pouhých šest hlasů. Agentura AP uvádí, že se zřejmě urodila nejvíce vyrovnaná volba do Kongresu za poslední desetiletí.

Millerová-Meeksová a Hartová bojovaly o to, kdo bude dva roky ve Washingtonu zastupovat druhý ze čtyř kongresových obvodů Iowy. Prvotní sčítání ukázalo vítězství republikánky o 47 hlasů, následoval však přepočet, při kterém se rozdíl postupně dostal až na jednociferné hodnoty. A tam také stíhací jízda kandidátky Demokratické strany skončila.

„Oficiální výsledek ve druhém obvodu je 196 964 pro Millerovou-Meeksovou ku 196 958 pro Ritu Hartovou. Rozdíl je šest hlasů,“ uvedl na twitteru státní tajemník Paul Pate, když oznamoval schválení výsledků v Iowě.

Kampaň poražené demokratky naznačila, že se ještě pokusí výsledek napadnout, což musí učinit do 48 hodin od jeho potvrzení. „Odolá-li očekávaným právním krokům, pak se vítězství Millerové-Meeksové stane nejtěsnějším ve volbách do Sněmovny reprezentantů od roku 1984, zároveň by šlo o nejvyrovnanější souboj v Iowě od roku 1916,“ píše AP.

Republikánská politička dosud působila v regionálním senátu a do souboje o křeslo v Kongresu šla letos už počtvrté. V letech 2008, 2010 a 2014 vždy prohrála s demokratem Davem Loebsackem, který po sedmi funkčních obdobích ve Washingtonu odchází ve věku 67 let do politického důchodu.

„Je to životní pocta být zvolena, abych sloužila lidem východní a jižní Iowy. Iowané jsou houževnatí, optimističtí a tvrdě pracují a všechny tyto vlastnosti si s sebou v jejich jménu vezmu do Washingtonu, D. C.,“ řekla Millerová-Meeksová o víkendu po dokončení přepočtu hlasů.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!