Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mimořádně těsná výhra republikánky v Iowě. Křeslo v Kongresu získala o pouhých šest hlasů

Kandidátka Republikánské strany Mariannette Millerová-Meeksová (na snímku) podle konečných čísel porazila demokratku Ritu Hartovou v boji o křeslo v Kongresu za stát Iowa o pouhých šest hlasů. foto: ČTK/AP

Des Moines (USA) - Oficiální výsledky listopadových voleb v pondělí vyhlásil i americký stát Iowa, který zažil i jeden extrémně těsný souboj o křeslo ve Sněmovně reprezentantů. Kandidátka Republikánské strany Mariannette Millerová-Meeksová podle konečných čísel porazila demokratku Ritu Hartovou o pouhých šest hlasů. Agentura AP uvádí, že se zřejmě urodila nejvíce vyrovnaná volba do Kongresu za poslední desetiletí.
  8:05

Millerová-Meeksová a Hartová bojovaly o to, kdo bude dva roky ve Washingtonu zastupovat druhý ze čtyř kongresových obvodů Iowy. Prvotní sčítání ukázalo vítězství republikánky o 47 hlasů, následoval však přepočet, při kterém se rozdíl postupně dostal až na jednociferné hodnoty. A tam také stíhací jízda kandidátky Demokratické strany skončila.

Mladé republikánky formují vlastní ‚Squad‘, novou frakcí brojí proti progresivním sokyním

„Oficiální výsledek ve druhém obvodu je 196 964 pro Millerovou-Meeksovou ku 196 958 pro Ritu Hartovou. Rozdíl je šest hlasů,“ uvedl na twitteru státní tajemník Paul Pate, když oznamoval schválení výsledků v Iowě.

Kampaň poražené demokratky naznačila, že se ještě pokusí výsledek napadnout, což musí učinit do 48 hodin od jeho potvrzení. „Odolá-li očekávaným právním krokům, pak se vítězství Millerové-Meeksové stane nejtěsnějším ve volbách do Sněmovny reprezentantů od roku 1984, zároveň by šlo o nejvyrovnanější souboj v Iowě od roku 1916,“ píše AP.

Volební komise Wisconsinu a Arizony potvrdily výsledky, vítězem prezidentských voleb v USA se stal Biden

Republikánská politička dosud působila v regionálním senátu a do souboje o křeslo v Kongresu šla letos už počtvrté. V letech 2008, 2010 a 2014 vždy prohrála s demokratem Davem Loebsackem, který po sedmi funkčních obdobích ve Washingtonu odchází ve věku 67 let do politického důchodu.

„Je to životní pocta být zvolena, abych sloužila lidem východní a jižní Iowy. Iowané jsou houževnatí, optimističtí a tvrdě pracují a všechny tyto vlastnosti si s sebou v jejich jménu vezmu do Washingtonu, D. C.,“ řekla Millerová-Meeksová o víkendu po dokončení přepočtu hlasů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat