Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Migranti uvízli na dobytčí lodi, která je zachránila před smrtí v moři. Panují zde ‚nelidské‘ podmínky

Svět

  12:59
VALLETTA/PRAHA - Padesátka afrických uprchlíků, zachráněných ve Středozemním moři z potápějící se bárky, tráví již několik dní na lodi pro přepravu zvířat. Itálie ani Malta se nemají k tomu, aby povolily vylodění.
Italská pobřežní stráž (ilustrační foto)

Italská pobřežní stráž (ilustrační foto) foto: Reuters

„Naše loď je uzpůsobená k přepravě zvířat, a ne lidských bytostí. Tohle prostředí je pro lidské zdraví velmi nebezpečné.“ Výrok Muhammada Šábana, syrského kapitána libanonské nákladní lodi Talia, ilustruje podmínky, v nichž se aktuálně nachází asi padesát afrických běženců v přístavu v maltské Vallettě.

Koronavirus se potvrdil u dvou migrantů na řeckém ostrově Lesbos. Má jít o první nakažené uprchlíky

Další díl uprchlického dramatu na migrační trase z libyjského pobřeží na sever se začal psát na konci minulého týdne, když chatrné bárce přeplněné uprchlíky vysadil motor a začala se potápět. Plavidlo, které se v tu chvíli nacházelo asi 50 kilometrů od italského ostrova Lampedusa, spatřil monitorovací letoun neziskové organizace Sea-Watch a vyslal lodím plujícím v oblasti nouzový signál. Na něj zareagoval kapitán Talie a trosečníky vzal na palubu, čímž jim zachránil život.

K nám ne, raději k sousedům

Poté, co se Afričané (většinou původem ze Somálska a Džibutska) dostali do relativního bezpečí, začala klasická „přetahovaná“ o to, co bude se zachráněnými uprchlíky dál. Italské úřady odmítly povolit Talii přistát na Lampeduse, a loď se proto vydala k maltským břehům.

„Protože bylo velmi špatné počasí a vysoké vlny, donutil jsem je (maltské úřady – pozn. red.), aby nás pustili do svých vod – koneckonců v akutním nebezpečí jsem byl i já s posádkou. Řekli mi ale jasně, že jakmile se počasí zlepší, musíme zase odplout,“ popsal situaci kapitán Šában s tím, že během trasy k Maltě se uprchlíci museli přesunout z horní paluby do podpalubí, kde se za běžných okolností přepravují zvířata.

Před začátkem uprchlické anabáze Talia vyložila náklad živých krav v Libyi a vracela se do Španělska. Kapitán uvedl, že plavidlo se během takové cesty běžně nečistí a bylo tomu tak i tentokrát. Posádka čítá jen několik mužů.

Podle listu Times of Malta úřady ve Vallettě vyslaly v neděli na palubu lékaře, aby zkontrolovali zdravotní stav uprchlíků, a poté povolily dvěma mužům trpícím největšími potížemi vystoupit na pevninu, kde byli odvezeni do jedné z maltských nemocnic.

Kapitán libanonské lodě včera vyzval Itálii, Maltu a Evropskou unii k převzetí uprchlíků a doplnil to emotivním videem. To obsahuje mimo jiné záběry viditelně vystrašených a pohublých Afričanů sedících v klecích určených pro přepravu zvířat. „Už nemáme kapacitu jim pomoci a bohužel ani skoro žádné jídlo. Všichni jsme strašně unavení,“ říká kapitán Šában.

O dalším osudu uprchlíků na palubě MV Talia zatím nejsou zprávy.  

Podle Marty Sarraldeové z organizace Sea-Watch jde ze strany maltských a italských úřadů o záměrnou zdržovací taktiku, která má uprchlíky odradit od toho, aby se o cestu od libyjských břehů do Evropy vůbec pokusili.

„Kapitán Talie udělal to, co udělat měl – zachránil mnoho životů. A teď za to jeho společnost platí ekonomickým ztrátami, každý den zdržení v přístavu je stojí mnoho peněz,“ uvedla Sarraldeová a na Twitteru pod fotografii uprchlíků spících na špinavé podlaze v podpalubí Talie přidala komentář: „Tak vypadá evropská hanba. Kontinentu, který předstírá, že mu na lidských životech záleží.“

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat