Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Testování vakcíny AstraZeneca ve Spojených státech stále stojí, v jiných zemích ale opět začalo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Washington Klinické testy vakcíny proti covidu-19 britské firmy AstraZeneca, což je jeden z nepokročilejších v současnosti vyvíjených preparátů, v USA zatím stále neběží. V jiných zemích přitom již znovu začaly poté, co je globálně zdržela zdravotní komplikace u jednoho z testovaných pacientů v Británii. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované zdroje seznámené se situací.

AstraZeneca uvedla, že testy v Británii znovu zahájila tuto sobotu poté, co tamní úřady dokončily přezkum vážných vedlejších příznaků, jež látka způsobila u jednoho účastníka testů.

V USA však zkoušky stále stojí a podle Reuters se tak jedná o první náznak toho, že se tamní testy neobnoví, dokud komplikaci neposoudí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Podle Reuters se ve Spojených státech stále do zkoušek nenabírají další pacienti a pozastaveny jsou i další testovací procesy. Pauza má přitom trvat nejméně do poloviny tohoto týdne, přesný termín však není známý.

Delší přerušení testů by podle Reuters mohlo mít za důsledek, že vakcína bude dostupná v USA později než jinde ve světě.

Vlády po celém světě podporují vývoj vakcíny proti koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19. V souvislosti s ní již zemřelo po celém světě přes 900.000 lidí, a situace způsobila vážný šok světové ekonomice. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom již dříve prohlásila vakcínu společnosti AstraZeneca, na níž pracují rovněž vědci z Oxfordské univerzity, za nejslibnější z několika desítek dalších kandidátů.

Mluvčí společnosti AstraZeneca v pondělí neuvedla, kdy by se měly testy v USA obnovit. V současné chvíli je stále nejasné, zda se zkoušky rozběhly také v Indii či v Jihoafrické republice, v Brazílii však již znovu začaly, píše Reuters.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Režisér Taika Waititi s Ocarem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Režisér Taika Waititi s Ocarem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Režisér Taika Waititi s Ocarem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.