30. června 2017 15:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Testy už neprošlo 149 anglických věžáků, použito bylo levnější, hořlavé obložení

Nestabilní horní patra znesnadňují pátracímu týmu práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nestabilní horní patra znesnadňují pátracímu týmu práci. | foto: ČTK

LONDÝN ožárními testy dosud neprošlo všech 149 výškových domů, které byly v Anglii podrobeny zkouškám bezpečnosti po tragickém požáru 24podlažního věžáku Grenfell Tower v západní části Londýna. Informovala o tom v pátek mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. Tisk nejnověji přinesl informaci o tom, jak městská rada šetřila na obložení domu, když pro izolaci nakonec zvolila levnější a také hořlavější materiál.

Mluvčí kritizovala rovněž skutečnost, že rada městské části Kensington a Chelsea, pod níž vyhořelý věžák Grenfell Tower spadá, nejdříve nechtěla vpustit na své čtvrteční zasedání zástupce médií, a když si média přístup soudně vymohla, byla schůze rady náhle ukončena.

„Existují pravidla, která stanoví, že všechny schůze musí být otevřeny veřejnosti s výjimkou určitých okolností,“ upozornila mluvčí. „Nejvyšší soud rozhodl, že schůze má být otevřená a my bychom očekávali, že to rada bude respektovat,“ vytkla mluvčí místní správě.

Dnešní londýnské Timesy a BBC citují z dokumentů ukazujících na šetření při nedávné renovaci domu, jehož požár si vyžádal nejméně 80 životů. Rada se údajně z úsporných důvodů přiklonila k tomu, aby byla budova obložena hliníkovými panely namísto nehořlavých zinkových. Tímto rozhodnutím údajně ušetřila zhruba 300.000 liber (necelých devět milionů korun).

Právě volba nevhodného vnějšího opláštění podle některých expertů přispěla při tragédii ze 14. června k rychlému rozšíření plamenů na celý dům.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz