Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kimovu tetu poprava asi nečeká. Dostala významnou funkci

Svět

  10:45
PCHONGJANG - V Severní Koreji jmenovali tetu vůdce Kim Čong-una do výboru, který organizuje pohřeb vysoce postaveného člena vládnoucí Korejské strany práce. Informovala o tom agentura AP a vyvodila z toho, že Kim Kjong-hi zatím nehrozí, že by ji bezprostředně mohl stihnout manželův osud. Její muž a Kimův kdysi mocný strýc Čang Song-tchek byl v minulých dnech popraven za velezradu.

Kim Čong-un foto: ČTK

O tom, co stihne Kim Kjong-hi, se zatím jenom spekulovalo. Je to mladší sestra zemřelého otce nynějšího vůdce Kim Čong-ila a podle některých zpráv má zdravotní obtíže.

ČTĚTE TAKÉ:

V sobotu se její jméno objevilo mezi jmény dalších významných osob, které tvoří pohřební výbor pro zemřelého významného člena strany. Výbor má asi 50 členů a jméno Kimovy tety bylo na šestém místě.

Její manžel Čang Song-tchek zastával funkci místopředsedy Komise národní obrany a patřil mezi nejmocnější muže v zemi. Po smrti Kim Čong-ila koncem roku 2011 pomáhal teprve třicetiletému Kim Čong-unovi při upevňování moci. Podle analytiků se svou manželkou Kim Kjong-hi (sestrou Kim Čong-ila) ve skutečnosti Severní Koreji vládl. V pondělí však KLDR oznámila, že byl sesazen ze svých funkcí, protože vedl "kontrarevoluční frakci".

Sukničkář a zrádce "horší než pes"

Dříve druhý nejmocnější muž Severní Korey Čang Song-tchek byl obviněn za velezradu a popraven. KLDR v pondělí oznámila, že byl sesazen ze svých funkcí, protože vedl "kontrarevoluční frakci", byl zkorumpovaný, narkoman a sukničkář. Severokorejská agentura KCNA dokonce bývalého mentora Kim Čong-una označila za  zrádce "horšího než pes". 

Zasadila se o sesazení manžela?

Kim Kjong-hi je 67 let, vede organizační oddělení Korejské strany práce a má také generálskou hodnost. Dle analytiků citovaných agenturou AP není vyloučeno, že dala souhlas k sesazení manžela z funkcí, avšak nikoli k popravě. Kim a Čang se vzali v roce 1972, ale v minulých letech už manželství nefungovalo. Jejich jediná dcera dle jihokorejských médií spáchala za studií v Paříži v roce 2006 sebevraždu. Pokud jí to zdraví dovolí, měla by se Kim Kjong-hi objevit v úterý mezi vysokými představiteli na akcích pořádaných k druhému výročí úmrtí Kim Čong-ila.

AP připomíná, že když se nedávno objevila na veřejnosti, byla Kim Kjong-hi velmi bledá. Své veřejné aktivity značně omezila a hovoří se o tom, že churaví s játry a srdcem. Jeden z jihokorejských analytiků se domnívá, že Čang mohl být odstaven právě díky tomu, že jeho manželka stojí delší dobu mimo aktivní politiku.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!