Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Učitelku našli, jak objímá mrtvé děti. Její manžel zemřel žalem na infarkt

Pozůstalí oplakávají oběti úterní texaské střelby, jež se odehrála ve městě Uvalde. (27. května 2022) foto: Reuters

Při úterní střelbě v texaské škole zahynuly podle posledních zpráv kromě devatenácti dětí také dvě učitelky. „Druhou mámu“ žáků z Uvalde Irmu Garciovou našli, jak objímá své žáky a snaží se je vlastním tělem ochránit před útočníkem. Její manžel o dva dny později zemřel žalem – dostal infarkt.
  8:43aktualizováno  8:47

Učitelka s dvacetiletou praxí Garciová byla známá jako nezdolná optimistka. „Prostě měla ráda lidi ve svém životě,“ řekl Martinez. Když policisté po střelbě vešli do třídy, podle synovce tam našli Garciové tělo, které „objímalo děti v náručí v podstatě do posledního dechu“.

Její manžel Joe Garcia ve čtvrtek ráno položil květiny u památníku obětí střelce, kterého policie identifikovala jako osmnáctiletého místního mladíka Salvadora Ramose, píše list The New York Times. Ve škole zavraždil útočnou puškou 19 dětí a dvě učitelky – kromě Garciovy ženy i Evu Mirelesovou.

Když se Garcia vrátil domů, „úplně se zhroutil“, uvedl synovec John Martinez s tím, že po smrti manželky byl jeho strýc zdrcen zármutkem. Manželé byli svoji čtyřiadvacet let a měli čtyři děti, z nichž nejstaršímu je třiadvacet.

Útok se stal v úterý 24. května, poté co si osmáctiletý Salvador Ramos koupil dvě útočné pušky, se kterými zamířil do základní školy Robb v texaském Uvalde. Těsně před masovou střelbou pachatel postřelil a těžce zranil také svou babičku.

Texaským policistům se útočníka podařilo zlikvidovat až hodinu a půl poté, co dorazil na místo činu. Střelec byl zřejmě desítky minut zabarikádovaný v místnosti, kde zabíjel děti a učitele. Z dostupných informací vyplývá, že chlapec útok plánoval dopředu. „Chystám se“, napsal Ramos na jeho sociálních sítích hodiny před střelbou.

Zásah tamějších policistů v současnosti čelí kritice, zpochybňována je především efektivita zásahu. Podle výpovědi některých svědků byly bezpečnostní složky nepřipravené a i přes prosby rodičů obětí, kteří v době zásahu žádali, aby policisté zasáhli a vtrhli do budovy, zůstávali strážci zákona stát venku. Zpočátku se také objevovaly informace o tom, že bezpečnostní pracovník školy na útočníka střílel, texaské úřady však toto tvrzení později odvolaly.

Proč však Ramos útok spáchal a co ho vedlo k druhé nejtragičtější střelbě v americké historii, policie stále vyšetřuje. Útočník podle úřadů neměl dříve žádné problémy se zákonem ani historii duševních problémů.

26. května 2022

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat