Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé vyzývali policisty, aby proti střelci v Texasu zasáhli. Ti ho ale jen „izolovali“ v místnosti plné dětí

Svět

  9:44
Po tragickém útoku v texaském městečku Uvalde se začínají objevovat pochybnosti, zda policie zareagovala správně. Střelce zlikvidovala až hodinu a půl poté, co dorazil na místo činu. Desítky minut byl muž zřejmě zabarikádovaný v místnosti, kde zabíjel děti a učitele. Před areálem základní školy mezitím frustrovaní lidé marně vyzývali policisty, aby vtrhli dovnitř.

Texaští činitelé bezprostředně poté, co osmnáctiletý Salvador Ramos ve škole povraždil 21 lidí včetně 19 dětí, hovořili o „hrdinském zásahu“ strážců zákona a o tom, že vše „mohlo dopadnout hůře“. Jejich vyjádření si však v některých bodech protiřečila a podle magazínu Vice byla „podivně nejasná“.

Když byl například šéf texaského ministerstva veřejné bezpečnosti Steve McCraw tázán, kolik času uběhlo mezi příjezdem střelce a jeho smrtí, řekl, že to mohla být hodina, ale že nechce uvádět „konkrétní časovou osu“.

Informace v médiích nasvědčují tomu, že útok začal okolo 11:30 místního času (18:30 SELČ), když Ramos u školy naboural své vozidlo a vyrazil dovnitř s jednou ze svých pušek a více než 300 náboji ve vojenské vestě. U školy se setkal se zaměstnancem odpovídajícím za bezpečnost areálu a právě v tomto bodě začínají nejasnosti.

Úřady nejdříve tvrdily, že bezpečnostní pracovník na útočníka střílel, pak se ale oficiální verze změnila. Na místě byli také dva příslušníci policie, ani ti však Ramosovi nezabránili ve vstupu do budovy školy. Útočník na ně začal střílet a oba utrpěli zranění.

Američané se vzpamatovávají z útoku ve škole v texaském Uvalde. Osmnáctiletý střelec tam zabil dvě desítky lidí. Většinu obětí tvoří děti. (24. května 2022)

„Podstatné je, že strážci zákona tam byli,“ citovala AP McCrawa. „Okamžitě zasáhli. Izolovali (Ramose) ve třídě,“ dodal šéf texaské veřejné bezpečnosti. Ovšem třída, v níž útočník zůstal uzavřený, byla podle všeho plná dětí.

Mluvčí ministerstva pro veřejnou bezpečnost Chris Olivarez řekl televizi CNN, že Ramos „se zabarikádoval zamčením dveří a prostě začal střílet děti a učitele, kteří byli uvnitř té třídy“. Texaský guvernér Greg Abbott mluvil o dvou vzájemně propojených třídách.

Jak dlouho byl střelec uvnitř a kolik tam bylo žáků, není jasné. Ovšem podle mluvčího Olivareze všechny oběti zahynuly v jedné třídě. Kromě toho střelec více než desítku lidí zranil. Podle AP masakr trval déle než 40 minut.

U školy se mezitím shromažďovali policisté a také zástupci veřejnosti včetně rodičů obětí. Juan Carranza, který scénu sledoval od svého domu naproti škole, vypověděl, že některé ženy na policisty křičely „Běžte tam! Běžte tam!“, ovšem strážci zákona zůstávali venku. Novináři na sociálních sítích sdíleli video, které údajně tyto vypjaté okamžiky dokumentovalo.

Potvrzené oběti útoku v Uvalde podle NYT:

„Byli nepřipravení,“ řekl Javier Cazares, jehož dcera Jacklyn je jednou z obětí úterního krveprolití. Cazares byl během střelby také před školou a údajně navrhoval dalším lidem, aby s ním vtrhli dovnitř, protože „poldové nic nedělají“.

Střelec byl zlikvidován až krátce po 13:00, když na místo dorazila zásahová jednotka pohraniční stráže, píše deník The New York Times (NYT). Nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování přitom sdělil AP, že agenti nedokázali vylomit zamčené dveře od třídy, v níž byl Ramos zabarikádovaný, a „museli přivolat zaměstnance, aby místnost otevřel klíčem“.

Zatímco se vyjasňují informace o zásahu, žádný konkrétní motiv útoku – jednoho z nejhorších střeleckých útoků na amerických školách – se nerýsuje. Ramos podle úřadů dříve neměl žádné problémy se zákonem ani „historii duševních problémů“, píše NYT.

Na základní škole střílel útočnou puškou, kterou si díky volným texaským zákonům legálně pořídil bezprostředně po osmnáctých narozeninách. Ještě než vyrazil do školy, zabil svou babičku. „Momentálně nevidíme motiv nebo spouštěč,“ řekl McCraw.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat