Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Těžce popálený Galimov, který přežil pád letadla, zemřel

Svět

  9:00aktualizováno  9:31
MOSKVA - V moskevské nemocnici zemřel hokejista Alexandr Galimov, který minulou středu spolu s jedním členem posádky přežil havárii letounu s týmem KHL Lokomotiv Jaroslavl.

Alexandr Galimov na archivním snímku. foto: Reprofoto

Galimov, který při neštěstí utrpěl hluboké popáleniny na 90 procentech těla, byl po převozu do Moskvy převeden do umělého spánku, z něhož se už neprobral.

Rozsah popálenin byl podle sdělení Višněvského nemocnice neslučitelný s životem. Hokejový útočník zemřel v pondělí ráno, počet obětí letecké havárie u Jaroslavle tak stoupl na 44 osob.

ČTĚTE TAKÉ:

Galimov byl jediný hokejista, který havárii letounu JAK-42 přežil. Spolu s ním vyprostili záchranáři z trosek ještě živého člena posádky Alexandra Sizova. Ten zůstává v nemocnici, jeho stav označují lékaři jako "středně těžký".

Z trosek letadla odešel po svých

Galimovův zdravotní stav ruská média napjatě sledovala. Agentura Interfax vydávala krátkou zprávu o jeho aktuálním stavu dvakrát denně. Galimov se snažil dostat z trosek havarovaného letadla po svých. Vyplývá to ze svědectví policistů, kteří byli spolu se záchranáři na místě neštěstí mezi prvními.

„Najednou vidíme, jak jde vodou směrem ke břehu. Nejdříve jsme si mysleli, že jde o rybáře, který byl na místě havárie, ale pak jsme zjistili, že je to přeživší,“ popsal jeden policista Galimovovu statečnost.

O GALIMOVOVI ČTĚTE ZDE

Galimovův agent Petr Prichodko v neděli oznámil, že hokejista zůstává v umělém spánku, napojený na umělou ledvinu. Zároveň Prichodko nepotvrdil informaci, kterou v neděli rozšířilo ruské rádio Věsti FM, že zraněný hokejista podstoupil operaci průdušnice. "Co vím, tak v blízké době se nechystá žádný chirurgický zákrok," uvedl agent jen pár hodin před tím, než hokejista zemřel.

PODÍVEJTE SE NA ANIMACI, JAK ASI DOŠLO K HAVÁRII

Při katastrofě, k níž došlo krátce po startu letounu Jak-42 na jaroslavlském letišti Tunošna, zahynulo v troskách 43 lidí z 45 včetně tří českých hokejistů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka.

Jediný přeživší Sizov má popáleniny na 10-15 procentech těla. Při pádu letadla utrpěl vážné zlomeniny: zlomeninu lebeční klenby a zlomenou pánev, kterou mu lékaři operovali v neděli. Do nemocnice ho přivezli v silném šoku. Nyní je ale už mimo ohrožení života a byl převezen na normální oddělení. 

FOTOGALERIE

Příčinou havárie byl nedostatečný tah motorů, jehož důvodem byla buď technická porucha nebo chyba pilota.

Galimov sehrál 342 ligových zápasů a dres Lokomotivu oblékal od počátku své profesionální kariéry. Nastřílel celkem 64 gólů a zaznamenal 126 bodů. Byl členem ruské reprezentační dvacítky, která v roce 2005 získala stříbro na juniorském mistrovství světa. V minulé a předminulé sezoně hrál i za seniorskou reprezentaci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!