Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Těžký den pro křesťanské demokraty? Populisté mění německou politiku

Kytice kandidátům. Kancléřka Angela Merkelová pózuje s kandidáty své strany... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kytice kandidátům. Kancléřka Angela Merkelová pózuje s kandidáty své strany... | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Je to zaběhnutý rituál německé politiky. Když se někde konají volby, rokují hned následující den nejvyšší grémia hlavních politických stran. U sociálních demokratů (SPD) a křesťanských demokratů (CDU) pak dostanou volební lídři zpravidla kytici, jejíž velikost často nepřímo odráží míru jejich úspěchu. Včera tak rozdávali šéfové obou velkých stran, kancléřka Angela Merkelová (CDU) a předseda SPD Sigmar Gabriel, malé kytice.

Obě strany, které spolu vládnou v Berlíně na celostátní úrovni, totiž patří k hlavním poraženým nedělních voleb v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falci a v Sasku-Anhaltsku. Desítky tisíc jejich často tradičních voličů jim vypověděly poslušnost a daly tentokrát hlas jiným stranám, většinou euroskeptické Alternativě pro Německo (AfD).

Němečtí komentátoři se shodují na tom, že za jejich odlivem je nesouhlas s uprchlickou politikou kancléřky Angely Merkelové.

Obzvlášť patrné to bylo v Bádensku-Württembersku, ve spolkové zemi, kde byli křesťanští demokraté od konce války dominantní politickou stranou.

NĚMECKÉ VOLBY

V neděli zde ale skončili pouze jako druzí, a to za Zelenými. Ztráta CDU v tomto regionu ve výši dvanácti procent téměř kompletně přispěla k dobrému výsledku AfD, jíž se zde podařilo získat přes 15 procent hlasů.

Už poslední předvolební průzkumy ukazovaly na strategické dilema CDU, která jako by se nacházela v pevném sevření Zelených a euroskeptiků. Kvůli tomu ztrácela oběma směry: čím víc chválil zdejší premiér za Zelené Winfried Kretschmann uprchlickou politiku kancléřky, tím více rostla podpora pro jeho stranu.

Naopak skalní příznivci CDU to považovali za „otrávený kompliment“ a za signál podpořit tentokrát AfD. Merkelová o tomto riziku věděla, podstoupila ho a její strana na to doplatila.

Podobnou taktiku jako zelený Kretschmann zvolila i sociálně demokratická premiérka Malu Dreyerová v Porýní-Falci. I ona v posledních týdnech před volbami ostentativně podporovala Merkelovou. Činila tak s úmyslem dostat svou rivalku Julii Klöcknerovou z CDU do úzkých, neboť právě ona se snažila s blížícím se termínem voleb stále zřetelněji distancovat od Merkelové.

Kancléřka nechce nic měnit

I když německá kancléřka v pondělí označila volební výsledek za „těžký den pro CDU“, znovu potvrdila, že na dosavadní politice odmítající uzavření hranic či stanovení pevných kvót, kolik uprchlíků je možné ještě přijmout, nehodlá nic změnit.

Merkelová sází stále na celoevropskou dohodu s Tureckem, jež má zamezit přílivu běženců do Evropy. A tím je také předem jasné, že se kvůli tomu bude dostávat znovu do křížku s bavorským premiérem a předsedou sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) Horstem Seehoferem.

Ten až dosud patřil k největším kritikům politiky Berlína. V minulosti dokonce hrozil podáním ústavní žaloby na celoněmeckou vládu pro domnělou nečinnost v souvislosti s přílivem běženců do země.

Bavorský premiér Horst Seehofer s kancléřkou Angelou Merkelovou.
Předvolební billboard strany AfD v Magdeburgu.

Před volbami se nicméně Seehofer držel v ústraní, a to zřejmě i proto, aby ho nikdo nemohl obvinit, že svými názory CDU přitížil. Teď se ale bavorský premiér znovu přihlásil o slovo a označil výsledek CDU ve třech německých regionech „za tektonický posun německé politické scény“.

Narážel tím na novou roli, jakou bude po minulé neděli hrát Alternativa pro Německo. A například i konzervativní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v pondělí položil čtenářům řečnickou otázku, jestli se Němci neprobudili v jiné republice? Zatím není jasné, jak se bude posílená a sebevědomější AfD chovat. Ona sama poukazuje na to, že tam, kde už má poslance v parlamentu, vystupují její zástupci konstruktivně. „Nikdo nepodporuje tak často návrhy jiných stran jako my,“ uvedl k tomu pro LN Gunter Wild, který stranu reprezentuje od roku 2014 v saském sněmu.

Tradiční strany to ale zatím vidí jinak a spolupráce s AfD, natožpak společné vládnutí, pro ně nepřipadá v úvahu. Německo tak zřejmě do budoucna čekají mnohem pestřejší vládní konstelace, než na jaké bylo dosud zvyklé.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!